Eskişehir ili, Koyunağılı mevkisi linyit sahasında açık ocak olarak işletilebilecek bölgenin belirlenmesi ve kaynak kestirimi
Determination of the region that can be operated as an open mine in Eskişehir province, Koyunağılı lignite field and resource estimation
  1. Tez No: 952278
  2. Yazar: ÖMER FARUK YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı Eskişehir, Mihalıççık, Koyunağılı mevkisinde bulunan linyit sahalarında açık ocak olarak çalışılabilecek bölgenin tespit edilmesi ve kömür kaynak tahmininin jeoistatistik yöntemler kullanılarak yapılmasıdır. Bu bağlamda sahada yapılmış olan çalışmalardan elde edilen ve üst zonda bulunan A ve B kömür damarlarına ait veri tabanı kullanılarak, veri analizlerinin ışığında öncelikli olarak 3B jeolojik modellemeler yapılmıştır. Jeoistatistiki çalışmalardan önce ise açık ocak çalışılabilecek bölgenin tespiti gerçekleştirilmiştir. Ham veri analizlerinin neticesinde kompozit veri tabanı ve blok modeller oluşturulmuş sonrasında variogram analizleri yapılmıştır. Variogram analizlerinden elde edilen parametreler kullanılarak jeoistatistik tahmin modeli oluşturulmuştur. Sonuç olarak açık ocak çalışılabilecek bölgede kömür kaynak miktarı tahmini yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the area where open pit work can be done in lignite fields located in Eskişehir, Mihalıççık, Koyunağılı and to make coal resource estimation of it using geostatistical methods. In this context, 3D geological models were primarily made in the light of the data analyses using the database of A and B coal seams in the upper zone obtained from the studies carried out in the field. Before the geostatistical studies, the area where open pit mine can be done was determined. As a result of the raw data analyses, a composite database and block models were created and then variogram analyses were performed. A geostatistical estimation model was created using the parameters obtained from the variogram analyses. As a result, an estimate of the amount of coal resource in the area where open pit mine can be done was made.