Türkiye ve İtalya örneğinde tekstil sektörünün sürdürülebilirliğinin karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of the sustainability of the textile industry in the case of Türkiye and Italy
  1. Tez No: 952299
  2. Yazar: GÖKÇE ÖZTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ERDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Tekstil sektörü, doğal ve sentetik liflerin kullanılarak geniş bir ürün yelpazesi oluşturulmasıyla karakterize edilen, giyimden ev tekstiline, endüstriyel alanda kullanılan ürünlere kadar çeşitlenen bir endüstri dalıdır. Sanayileşme sürecinin ardından, nüfus artışı ve teknolojik gelişmelerle birlikte çevresel sorunlar büyük bir boyut kazanmış, bu da sürdürülebilir kalkınma anlayışının temelini oluşturmuştur. Sürdürülebilirlik, doğaya verilen zararın azaltılması ve gelecekteki nesillerin ihtiyaçlarına duyarlı bir yaklaşımın benimsenmesi gerektiği düşüncesini savunmaktadır. 2015 yılında dünya liderleri, 2030 yılına kadar sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmak amacıyla 17 küresel amaç üzerinde uzlaşmışlardır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye ve İtalya'daki tekstil sektöründe sürdürülebilirlik hedeflerinin uygulamalarını incelemektir.
Özet (Çeviri)
The textile industry, rooted in centuries of craftsmanship and innovation, today represents a key segment of global manufacturing. It encompasses the production of a broad spectrum of goods, including clothing, home furnishings, and industrial textiles, utilizing both natural and synthetic fibers. Due to its size and complexity, the sector significantly impacts economic development, employment, and global trade. However, with the acceleration of industrial activities, increasing population, and rapid technological advancements, environmental challenges—such as resource depletion, waste generation, and pollution—have become more critical than ever before. These concerns have driven international attention toward the necessity of sustainable development in all major industries, including textiles.