Bağımsızlık sonrası Kazakistan'da edebiyat dergiciliği
Literary magazine publishing in Kazakhstan after independence
  1. Tez No: 952300
  2. Yazar: ZHANSAYA BIKURMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu tez çalışmasında, Kazakistan Cumhuriyeti'nin bağımsızlık sonrası edebiyat dergiciliği ve bu süreçte yaşanan değişimler ve gelişmeler kapsamlı bir şekilde ele alınmaktadır. Çalışma, iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Sovyetler Birliği döneminde Kazakistan'ın toplumsal ve kültürel yapısı incelenmekte olup, bu dönemin Kazak edebiyatına etkileri ayrıntılı olarak analiz edilmektedir. Bu bölümde, Sovyet döneminde uygulanan kültürel politikalar, sansür mekanizmaları ve bu dönemin edebi üretim üzerindeki sınırlayıcı etkileri ele alınmış, Kazak edebiyatındaki değişim ve dönüşüm süreçleri değerlendirilmiştir. İkinci bölümde, bağımsızlık sonrası Kazakistan'da yayımlanan edebiyat dergileri, özellikle 1991-1992 yıllarında çıkan“Jalın”ve“Juldız”dergileri incelenmektedir. Bu bölümde, söz konusu dergilerin içeriği derinlemesine analiz edilmiştir. Şiirler, hikâyeler, bilgi ve düşünce metinleri gibi edebi türlerin yanı sıra, yayımlanmayan eserler, reklam ve sponsorluk uygulamaları da değerlendirilmektedir. Dergilerin, Kazak edebiyatındaki yerleri, toplumsal ve kültürel yansımaları, bağımsızlık sonrası edebi ortam üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu tezle, Kazakistan'ın bağımsızlık sürecinin edebiyat dergiciliği üzerindeki etkilerini ve bu dergilerin edebi ve kültürel katkılarını anlamak için akademik bir kaynak sunmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis provides a comprehensive examination of literary periodicals in Kazakhstan following the country's independence, focusing on the transformations and developments within this sector. The study is structured into two primary sections. The first section analyzes the social and cultural structures of Kazakhstan during the Soviet era and their impact on Kazakh literature. It delves into the cultural policies and censorship mechanisms of the Soviet period, assessing their restrictive effects on literary production and the subsequent changes and transformations in Kazakh literature. The second section focuses on the literary journals published in Kazakhstan post-independence, particularly those from 1991-1992, with a specific emphasis on the journals“Jalın”and“Juldız.”This section provides an in-depth analysis of these journals' content, including poetry, short stories, informational and reflective texts, as well as unpublished works, advertising, and sponsorship practices. The study explores the role of these journals in Kazakh literature, their societal and cultural reflections, and their impact on the literary environment in the post-independence era. This thesis serves as a significant academic resource for understanding the influence of Kazakhstan's independence process on literary periodicals and the contributions of these journals to the literary and cultural landscape.