Erzurum il merkezinde süt dişlerinin sürme zamanlarının ve sıralarının incelenmesi, bunların çeşitli faktörlerle ilişkilerinin araştırılması
- Tez No: 9523
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ZUHAL KIRZIOĞLU
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
 - Yıl: 1990
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Erzurum il merkezinde yapılan bu kesitsel (cross- sectional) çalışmada, 349 kız, 463 erkek, toplam 812 çocuk incelenmiştir. Bu çalışmanın amacı, süt dişi sürme yaşı, sürme sırası ve yaşa göre sürmüş süt dişi sayısını incelemektir. Ayrıca süt dentisyonunda etkili olabilecek, cinsiyet, somatik büyüme faktörleri ve doğum ağırlığı gibi bazı faktörler de istatistiksel olarak incelenmiştir. Araştırma sonucunda, 4 ve 6 aylık çocuklarda hiç diş gözlenmemiş, 39 aylık çocuklarda ise, süt dişlerinin tamam landığı tesbit edilmiştir. İlk süren süt dişleri, alt orta kesiciler, en son sürenler ise, üst ikinci azılar olarak belirlenmiştir. Süt dişlerinin sürme sırasının, orta kesici, yan kesici, birinci azı, kanin ve ikinci azı şeklinde olduğu gözlenmiştir. Sürmüş ortalama süt dişi sayısı, cinsiyete göre incelen diğinde, istatistiksel açıdan herhangi bir fark bulunamamıştır. Sürme zamanı başlangıcı incelendiğinde ise, erkeklerde kesici dişlerin, kızlara oranla daha erken sürdüğü belirlenmiştir. Doğum ağırlığı düşük olan çocuklarda, ilk süt dişi sürme zamanının, geciktiği tesbit edilmiştir. Somatik büyüme faktörlerinden, boy, vücut ağırlığı ve baş çevresi ile sürmüş diş sayısı arasında, istatistiksel olarak önemli bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This cross-sectional investigation conducted in Erzurum provincial center has involved 812 children, 349 girls and 463 boys. The purpose of this study was to determine the eruption age and sequence of deciduous teeth, and the number of erupted deciduous teeth regarding to age. Furthermore, some factors effective on deciduous dentition such as sex, somatic growth factors, and birth weight have been statistically investigated. At the end of the research, no teeth has been observed in children aged 4-6 months. However, it has been determined that all deciduous teeth have fully erupted in children aged 39 months. It has been found that the lower central deciduous incisors have erupted first and upper second deciduous molars last. The natural sequence of eruption of the deciduous teeth has been determined as follows: Central incisors, lateral incisors, first molars, canines, and second molars. No statistical difference concerning the number of erupted deciduous teeth was found when investigated with respect to sex. It has been observed that deciduous incisors erupted earlier in boys than in girls. It has also been observed that in children with low birth weight, the eruption time of first deciduous teeth delayed. Statistically no significant relation has been found between the number of erupted deciduous teeth and the somatic growth factors such as height, weight, and head circumference.