Bursa Uludağ'da yaşayan Rana macrocnemis boulenger 1885 (anura, amphibia)'in üreme ve beslenme biyolojisi üzerine araştırmalar
Investigations on feeding and reproduction biology of Rana macrocnemis boulenger 1885 (anura, amphibia) living in Uludağ, Bursa
- Tez No: 95236
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL HAKKI UĞURTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
ıu ÖZET Bu çalışmada Bursa Uludağ'da yaşayan Rana macrocnemisln beslenme ve üreme biyolojisi çalışılmıştır. Üreme biyolojisi için doğal ortamında kontrol altına alınan bir miktar yumurta kümesinden ergin fert oluncaya kadar geçen süre içerisinde hayvanın geçirdiği değişiklikler gözlenmiştir. Ayrıca metamorfoz gelişmelerine paralel olarak larvaların diş yapıları da şekiller ile gösterilmiştir. Beslenme biyolojisi için 32 ergin (17 ö5^ 15 qo) örneğin mide içeriği analiz edilerek beslenme biyolojisi ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Mide içeriği analiz sonuçlarından, besinin büyük bir kısmını böceklerin (% 68.05) oluşturduğu belirlenmiştir. Rana macrocnemis'in üreme ve beslenme biyolojisi üzerine yapılan bu çalışma yurdumuzda bu tür için yapılan ilk çalışmadır. Anahtar kelimeler : Rana macrocnemis, beslenme biyolojisi, üreme biyolojisi.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT INVESTIGATIONS ON FEEDING AND REPRODUCTIVE BIOLOGY OF RANA MACROCNEMS BOULENGER 1885 (ANURA, AMPHIBIA) LIVING IN ULUDA?, BURSA In this study, feeding and reproductive biology of Rana macrocnemis living in Uludağ, Bursa were studied. We examined the metamorphosis and the development to reproductive adults of animals from of eggs clutches reared under natural conditions. In addition, tooth structure development throughout metamorphosis was documented. Feeding biology was investigated by analysing the gut contents 32 adult (17 oo, 15 oo). Analysis of stomach content revealed that insects form the majority of the diet. This is the first study for Rana macrocnemis on feeding and reproduction biology of this specimen in our country. Key words : Rana macrocnemis, feeding biology, reproductive biology.