Social networks, parasocial interactions and influencer marketing: Analysis of the impact on consumer perception and behaviour
Sosyal ağlar, parasosyal etkı̇leşı̇mler ve etkı̇leyı̇cı̇ pazarlama: Tüketı̇cı̇ algısı ve davranışı üzerı̇ndekı̇ etkı̇lerı̇n analı̇zı̇
- Tez No: 952398
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN TOPTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Sosyal medyanın iletişim ve tüketim pratiklerinin önemli bir parçası olduğu bir çağda, influencer pazarlaması artık markaların insanlarla gerçek bir şekilde bağlantı kurmasının önemli bir yoludur. Bu çalışma, influencer'lar ve takipçileri arasındaki ilişkinin tüketicilerin algılarını nasıl şekillendirdiğini ve kendini ifşa etme, parasosyal etkileşimler ve markaya karşı tutum gibi faktörler aracılığıyla tavsiye niyetlerini nasıl etkilediğini incelemektedir. Bu araştırma için, farklı hipotezleri test etmek amacıyla 32 sorudan oluşan bir anket kullanılmıştır. Bu anket sosyal ağlardaki farklı platformlarda yayınlanmış ve 325 yanıt toplanmıştır. Önerilen hipotezleri Yapısal model ile test etmeden önce, veriler doğrulayıcı faktör analizleri ile analiz edilmiştir. Sonuçlar, güvenin kullanıcıların davranışlarını şekillendirebilecek kilit faktörlerden biri olduğunu ortaya koymaktadır. Bu güvenilirlik, sosyal medya etkileşimi, kendini ifşa etme ve parasosyal etkileşim ile inşa edilmekte, bu da etkileyicinin otantik olmasına ve kullanıcılardan yüksek güvenilirlik elde etmesine izin vermektedir. Sosyal medya, kendisi de üç (3) faktöre bağlı olan parasosyal etkileşim üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Bu faktörler arkadaşlık, anlayış ve özdeşleşmedir ve hepsi de güvenilirlik üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Ayrıca, sosyal medya etkileşimi ve parasosyal etkileşimi etkileyen faktörlerin her biri aracılığıyla kurulan bağlantıda kendini ifşa etmenin önemli bir rol oynadığı ve önemli bir rol oynadığı bulunmuştur. Ayrıca, araştırma güvenilirlik kaynağı, etkileyiciye yönelik tutum ve tavsiye etme niyetinin nasıl ilişkili olduğunu göstermektedir. Bu araştırmanın, influencer pazarlama stratejilerini geliştirmek isteyen şirketler için çok sayıda pratik çıkarımı bulunmaktadır. Markalar, parasosyal ilişkilerin dinamiklerini anlayarak işbirliği yapacakları influencer'ları daha iyi seçebilir. Kitleleriyle samimi ve özgün bağlar kurmayı başaranları tercih etmek çok önemlidir. Son olarak bu çalışma, parasosyal ilişkilerin tüketici tavsiyesini nasıl etkilediğini göstermesi bakımından önemli bir katkı sağlayarak literatürü zenginleştirmektedir. Pazarlamanın yanı sıra güvenilirlik gibi diğer faktörlerin etkisi de bize değerli bilgiler sunmakta ve dijital çağın sosyal dinamiklerine ilişkin anlayışımızı zenginleştirmemizi sağlamaktadır. Bu mod sürekli gelişirken, bu çalışma, bu fenomenin zaman içindeki evrimine ilişkin gelecekteki araştırmalar için yeni yollar açmaktadır.
Özet (Çeviri)
In an era where social media is a major part of communication and consumption practices, influencer marketing is now an important way for brands to connect with people in a real way. This study looks at how the relationship between influencers and their followers shape consumers' perceptions and influence their recommendation intentions throught factors as self disclosure, parasocial interactions and attitude towars the brand.For this research, a survey composed of 32 questions was used to test the different hypotheses. This survey was published on different platforms on social networks, collecting 325 responses.Before testing the proposed hypothesis with the Structural model, the data were analysed with confirmatory factor analyses.The results reveal that trust is one of the key factor which can shaping the behaviour of the users. This trustworthiness is built with social media interaction, self disclosure and parasocial interaction which permit to influencer to be authentic and get hight credibility from users. Social media have a positive impact on parasocial interaction which himself depends of three (3) factors.These factors are friendship, understanding and identification and they all have positive impact on trustworthiness. It also found that self disclosure plays and essential role in connection made through social media interaction and each of the factor that affect parasocial interaction. Additionally, research shows how source of trustworthiness, attitude toward the influencer and intention to recommand are related. The practical implications of this research are numerous for companies looking to improve their influencer marketing strategy. By understanding the dynamics of parasocial relationships, brands can better choose the influencers they collaborate with. It is essential to favor those who manage to establish sincere and authentic connections with their audience. Finally, this study enriches the literature by having a significant contribution because it shows how parasocial relationships influence consumer recommendation. The effect of other factors such as credibility, as well as marketing, provides us with valuable information and has allowed us to enrich our understanding of the social dynamics of the digital age. With this mode constantly evolving, this study opens up new avenues for future research on the evolution of this phenomenon over time