Şeker hastalığının kandan DNA metilasyonu ile yaş tahminine etkisi
The impact of diabetes mellitus on blood age estimation using DNA methylation
  1. Tez No: 952534
  2. Yazar: BEYZA KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL FİLOĞLU TÜFEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Biyoloji, Genetik, Forensic Medicine, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Son yıllarda birçok alanda kullanılan epigenetik mekanizmalardan biri DNA metilasyonudur. Adli araştırmalarda DNA metilasyonu doku ve hücre tipi tanımlaması, cinsiyet tayini, yaş tahmini ve monozigotik ikizlerin ayırt edilmesi gibi çeşitli amaçlarla kullanılabilmektedir. Geleneksel olarak yaş tahmini, kemik ve/veya dişlerden yapılmaktadır. Son yıllardaki epigenetik çalışmalarda DNA metilasyonu ile yaşlanma arasındaki ilişki keşfedilmiştir. Bu sayede yaş tahmini için yüksek doğruluk gösteren, farklı vücut dokularına özgü yaş tahmin panelleri geliştirilmiştir. Bu tez çalışmasında İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü AR-GE laboratuvarında Filoğlu ve ark. (2024) tarafından geliştirilen kandan yaş tahmin panelinin diyabet hastaları açısından değerlendirilmiştir. Geliştirilmiş olan 8 CpG bölgesini içeren (ELOVL2, ASPA, TOM1L1, C1orf132, RASSF5, FHL2, CCDC102B ve cg07082267) panel, SNaPshot yöntemi ile 51 diyabet hastasına ait kan örneklerinde metilasyon profilleri belirlenerek yaş tahmini yapılmıştır. Yaş tahmin sonuçlarına göre diyabet hastalarında MAE değeri ±5,68 yıl ve RMSE değeri ±6,80 yıl olarak elde edildi. Model grubu ile diyabet çalışma grubunu karşılaştırıldığında yaş tahmininde belirlenen sapmalar diyabet hastalarında öngörüldüğü şekilde yükseklik göstermektedir. Sonuç olarak elde edilen veriler göz önüne alındığında, adli olgularda DNA metilasyonu ile yaş tahmini yapıldığında şüphelilerin hastalık geçmişleri göz önünde bulundurulmalıdır. Metilasyonun rol oynadığı bilinen farklı hastalıklar açısından daha kapsamlı çalışmalar yapılması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
One of the epigenetic mechanisms used in many areas in recent years is DNA methylation. In forensic studies, DNA methylation can be used for various purposes such as tissue and cell type identification, gender determination, age estimation and distinguishing monozygotic twins. Traditionally, age estimation is done from bones and/or teeth. In recent years, the relationship between DNA methylation and aging has been discovered in epigenetic studies. In this way, age estimation panels specific to different body tissues, which show high accuracy for age estimation, have been developed. In this thesis study, the blood age estimation panel developed by Filoğlu et al. (2024) in the laboratory of Istanbul University-Cerrahpaşa Institute of Forensic Medicine and Forensic Sciences was evaluated in terms of diabetic patients. The panel, which includes 8 CpG regions (ELOVL2, ASPA, TOM1L1, C1orf132, RASSF5, FHL2, CCDC102B and cg07082267), was used to determine methylation profiles in blood samples of 51 diabetic patients using the SNaPshot method and to estimate age. According to the age estimation results, the MAE value was ±5.68 years and the RMSE value was ±6.80 years in diabetic patients. When the model group and the diabetes study group were compared, the deviations determined in the age estimation were higher in diabetic patients as predicted. Consequently, considering the obtained data, the disease history of the suspects should be taken into consideration when estimating age with DNA methylation in forensic cases. It is thought that more comprehensive studies should be conducted in terms of different diseases in which methylation is known to play a role.