Trend analysis of meteorological parameters in murat river basin
Murat nehri havzasında meteorolojik paremetrelerin trend analizi
- Tez No: 952583
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE YETER GÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
İklim değişikliği, başta kuraklık olmak üzere sıcaklık ve diğer meteorolojik faktörlerin neden olduğu hidrolojik değişkenliğe neden olabilen önemli bir faktördür. Olası bir kuraklığı tahmin etmek için iklim değişikliğinin sıcaklık ve yağış üzerindeki potansiyel etkilerini belirlemek ve ölçmek önemlidir. Bu çalışmada Murat Nehri Havzası'nın meteorolojik verileri incelenmiştir. Aylık sıcaklık ve yağış veri serisi kullanılmıştır. Murat Nehri Havzası'nın meteorolojik verileri, kuraklık izleme, veri serilerinin homojenliği, trend analizi, eğim tahmini ve değişim noktası tespiti olmak üzere birkaç bölümde değerlendirilmiştir. İlk olarak, havzada olası bir kuraklık ve kuraklığın büyüklüğünün tespit edilebilmesi için Standart Yağış İndeksi (SPI) kullanılmıştır. Hem yağış hem de sıcaklık aylık verilerinin homojenliğini incelemek için Wallis ve Moore Testi, trendi analiz etmek için Mann-Kendal ve Spearman Rho testleri kullanılmıştır. Trendin eğimini hesaplamak için Sen's Eğim Testi, değişim noktasını belirlemek için Buishand Range Test kullanıldı. Bu çalışmanın sonuçları, Murat Nehri Havzası'nda su kaynaklarının yönetiminden sorumlu yetkililerin kuraklığın etkilerini analiz etmesine ve gelecekteki riskleri azaltmak için bu etkileri hafifletecek yöntemler geliştirmesine yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Climate change is a major factor that can cause hydrologic variability caused by temperature and other meteorological factors, particularly drought. It is important to identify and quantify any potential effects of climate change on temperature and precipitation in order to predict a possible drought. In this study, the meteorological data of the Murat River Basin is examined. The monthly data series of temperature and precipitation was used. The meteorological data of the Murat River Basin was assessed in a few sections, which are drought monitoring, homogeneity of data series, trend analysis, slope estimation, and change point detection. Firstly, the Standard Precipitation Index (SPI) was used to detect any possible drought and its magnitude in the basin. For both precipitation and temperature data investigations, the Wallis and Moore Test was used to examine the homogeneity of the obtained monthly data, whereas the Mann-Kendall and the Spearman Rho Test were used to analyze the trend. Sen's Slope Test was used to calculate the slope of the trend, and the Buishand Range Test was used to identify the change point. The results of this study will help authorities in the Murat River Basin who are responsible for managing water resources analyze the effects of droughts and devise methods to mitigate those effects in order to reduce future risks.