Kümeleme analizinde kullanılan algoritmaların karşılaştırılması: Perakende sektöründe faaliyet gösteren bir şirketin müşteri tercihleri üzerine bir uygulama
Comparison of algorithms used in cluster analysis: An application on customer preferences of a company operating in the retail industry
  1. Tez No: 952589
  2. Yazar: RIFAT ERGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA TÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma, hazır giyim perakende sektöründe ürün gruplarının kümeleme analizi ile incelenmesini amaçlamaktadır. Satış verileri kullanılarak, K-Ortalamalar ve Bulanık C-Ortalamalar (FCM) algoritmaları ile ürün kümeleri oluşturulmuş ve farklı kategorilerin mevsimsel satış eğilimleri değerlendirilmiştir. Kümeleme modellerinin başarısı Davies-Bouldin İndeksi, Silhouette Skoru ve Calinski-Harabasz İndeksi ile karşılaştırılmıştır. Sonuçlar, K-Ortalamalar algoritmasının Bulanık C-Ortalamalar algoritmasına kıyasla daha iyi küme ayrışımı sağladığını göstermektedir. K-Ortalamalar, daha düşük Davies-Bouldin İndeksi ve daha yüksek Silhouette Skoru ile daha tutarlı ve belirgin kümeler oluşturmuştur. Analizler, hazır giyim ürünlerinin satışlarının büyük ölçüde mevsimsel faktörlerden etkilendiğini ortaya koymuştur. Kış aylarında kaban, kazak ve sweat gibi ürünlere olan talep artarken, yaz aylarında mayo, şort ve sandalet gibi ürünlerin satışları zirveye ulaşmaktadır. Bu eğilimler, stok yönetimi ve pazarlama stratejilerinin mevsimsel değişimlere göre planlanmasının önemini vurgulamaktadır. Sonuç olarak, hazır giyim sektöründe stok optimizasyonu, talep tahmini ve pazarlama stratejilerinin belirlenmesi için K-Ortalamalar algoritmasının daha uygun olduğu sonucuna varılmıştır. Bu çalışmada elde edilen bulgular, veriye dayalı karar alma süreçlerini iyileştirerek, perakende sektöründe daha etkin bir satış yönetimi ve envanter optimizasyonuna katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze product groups in the ready-to-wear retail sector using clustering analysis. Using sales data, product clusters were created with the K-Means and Fuzzy C-Means (FCM) algorithms, and seasonal sales trends of different categories were evaluated. The success of the clustering models was compared using the Davies-Bouldin Index, Silhouette Score, and Calinski-Harabasz Index. The results show that the K-Means algorithm provides better cluster separation compared to Fuzzy C-Means. K-Means formed more consistent and clear clusters, with a lower Davies-Bouldin Index and a higher Silhouette Score. The analysis revealed that clothing sales are largely influenced by seasonal factors. In winter, demand for coats, sweaters, and sweatshirts increases, while in summer, sales of swimsuits, shorts, and sandals peak. These trends highlight the importance of planning stock management and marketing strategies according to seasonal changes. In conclusion, the K-Means algorithm is found to be more suitable for stock optimization, demand forecasting, and marketing strategies in the clothing sector. The findings of this study contribute to improving data-driven decision-making, leading to more effective sales management and inventory optimization in the retail sector.