Sera güneş enerjisi sistemlerinde elektrik enerjisi ve mahsül üretiminin analizi
Analysis of electrical energy and crop production in greenhouse solar energy systems
- Tez No: 952760
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMMÜHAN BAŞARAN FİLİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Kaynakları ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tezde, tarımsal fotovoltaik sistemler kapsamında özellikle fotovoltaik sera sistemlerine odaklanılmış ve fotovoltaik modelleme unsurları üzerinde durulmuştur. Çalışmanın iki temel amacı bulunmaktadır: İlki, sera tipi güneş enerjisi sistemleri hakkında, özellikle farklı modelleme yaklaşımlarının ele alınmasıdır. İkincisi ise, fotovoltaik seralarda enerji tüketimi, verimlilik analizi ve enerji üretimini tahmin edebilecek pratik ve etkili bir model geliştirilmedir. Tezin ilk bölümünde, Avrupa'daki yaygın sera tipi güneş enerjisi sistemleri tanımları, türleri ve uygulama örnekleriyle birlikte ele alınmış; ardından, ilgili sistemlerin modelleme yaklaşımlarına dair kapsamlı bir özet sunulmuştur. İkinci bölümde ise, seçilen bir sera güneş enerjisi prototip sistemine ait pratik bir uygulama ve bu sistemin performans analizi incelenmiştir. Modelin doğrulaması ve veri analizi, tezin son bölümünde PvSyst programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma, bazı zorluklara rağmen, mevcut durumda tarımsal fotovoltaik alanında kullanılan karmaşık ve kaynak yoğun yöntemlere kıyasla uygulanabilir bir alternatif sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on photovoltaic greenhouse systems within the broader context of agrivoltaic systems and emphasizes key elements of photovoltaic modeling. The study has two main objectives: The first is to explore various modeling approaches related to greenhouse-type solar energy systems; the second is to develop a practical and effective model capable of estimating energy consumption, efficiency analysis, and energy production within photovoltaic greenhouses. The first part of the thesis reviews common types of greenhouse solar energy systems in Europe, along with their definitions and application examples, and subsequently provides a comprehensive summary of relevant modeling approaches. The second part examines a practical application of a selected greenhouse solar energy prototype system and analyzes its performance. Model validation and data analysis are presented in the final section of the thesis, using the PvSyst software. Despite certain challenges, this study offers a feasible alternative to the more complex and resource-intensive methods currently used in agrivoltaics.