Akut apandisit tanısı alan okul öncesi, okul çağı ve adölesan yaş grubu hastaların klinik, laboratuvar ve görüntüleme bulgularının retrospektif karşılaştırılması
Retrospective comparison of clinical, laboratory, and imaging findings in preschool, school-age, and adolescent patients diagnosed with acute appendicitis
- Tez No: 952761
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ANIL ER, PROF. DR. MURAT DUMAN, DOÇ. DR. EMEL ULUSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Çocuk Cerrahisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Emergency Medicine, Pediatric Surgery, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Acil Pediatri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Çocuk Acil Bilim Dalı çok çeşitli yakınma spektrumunda hasta başvurusunun olduğu bir bilim dalıdır. Bu hasta popülasyonunun önemli bir kısmını ise karın ağrısı yakınması ile başvuran hastalar oluşturmaktadır. Karın ağrısı ile başvuran hastalarda fizik muayene, laboratuvar ve görüntüleme bulguları ışığında akut batın ayrımı yaparak hastaları ivedilikle cerrahiye yönlendirebilmek büyük önem taşımaktadır. Akut batın kliniğine yol açan patolojilerden biri de akut apandisittir. Amaç: Farklı yaş gruplarında akut apandisit tanısı alan hastaların prezentasyonları çok değişkendir ve özellikle okul öncesi yaş grubunda tanısal güçlük daha da fazladır. Bu nedenle çalışmamızda Dokuz Eylül Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Çocuk Acil Bilim Dalı'nda okul öncesi, okul çağı ve adölesan yaş grupları olmak üzere farklı yaş gruplarında akut apandisit tanısı almış hastaların klinik, laboratuvar ve görüntüleme bulgularının karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Bu çalışmadan elde edilen farklı yaş grubunda akut apandisit belirti ve bulgularına ait verilerin hem literatüre katkıda bulunulması hem de tanı sürecinde klinisyene yol gösterici olması beklenmektedir. Gereç ve Yöntem: Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Acil Bilim Dalı'nda 2013-2023 yılları arasında akut apandisit ön tanısı alarak Çocuk Cerrahisi tarafından opere edilmiş 0-18 yaş arası 1406 hastanın kayıtları retrospektif olarak incelenerek, başvuru şikayetleri, fizik muayene, laboratuvar ve görüntüleme bulguları ve operasyon kayıtları kaydedildi. Bulgular: Bu çalışmada, akut apandisit tanısı almış 1406 çocuk hastanın klinik, laboratuvar ve radyolojik bulguları yaş gruplarına göre karşılaştırılmıştır. Çalışmaya dâhil edilen çocukların çoğunluğunu erkekler oluşturmuş ve cinsiyet dağılımı açısından yaş grupları arasında anlamlı fark saptanmamıştır (p=0,607).
Özet (Çeviri)
The Department of Pediatric Emergency Medicine is a discipline characterized by patient admissions with a wide spectrum of complaints. A significant proportion of this population presents with abdominal pain. In patients presenting with abdominal pain, it is of great importance to promptly distinguish cases of acute abdomen based on physical examination, laboratory, and imaging findings, and to refer these patients urgently for surgical intervention. One of the reasons that can lead to an acute abdomen is acute appendicitis. Aim: The presentation of patients diagnosed with acute appendicitis varies significantly across different age groups, with diagnostic challenges being more pronounced, particularly in the preschool age group. Therefore, our study aims to compare the clinical, laboratory, and radiological characteristics of patients diagnosed with acute appendicitis in different age groups -preschool, school-age, and adolescent- at the Pediatric Emergency Division of Dokuz Eylül University Children's Health and Diseases Hospital. The data obtained from this study on the symptoms and findings of acute appendicitis in different age groups are expected to contribute to the literature and serve as a guide for clinicians in the diagnostic process. Materials and Methods: The records of 1,406 patients aged 0-18 who were operated on by the Pediatric Surgery Department with a preliminary diagnosis of acute appendicitis between 2013 and 2023 at Dokuz Eylül University Faculty of Medicine, Pediatric Emergency Division, were retrospectively reviewed. Their presenting complaints, physical examination findings, laboratory and imaging results, and surgical records were recorded. Results: In this study, clinical, laboratory, and radiological findings of 1406 pediatric patients diagnosed with acute appendicitis were compared according to age groups. The majority of the patients were male, and there was no statistically significant difference in gender distribution among the age groups (p=0,607).