Türkiye'de Konya imajı ve dindarlığı algısı üzerine sosyolojik inceleme
Sociological analysis on the image of Konya and the perception of religiosity in Türkiye
- Tez No: 952916
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ ERTEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de Konya'nın imajını ve bu imaj içerisindeki dindarlığın rolünü sosyolojik bir perspektifle ele almak amacıyla hazırlanmıştır. Araştırmanın temel amacı, Konya'nın dindarlığı ile kent imajı arasındaki ilişkiyi ortaya koymak ve bu ilişkilerin toplumdaki algılarını ve yansımalarını incelemektir. Araştırmanın evrenini Türkiye'nin yedi bölgesinde yaşayan bireyler oluşturmaktadır. Altmış ilde yürütülen bu çalışmanın örneklemi ise yaşları 18 ila 62 arasında değişen, 338'i kadın ve 213'ü erkek olmak üzere toplam 551 katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırmanın bulguları anket tekniği ile elde edilmiştir. Anket sonuçlarının değerlendirilmesi ve verilerin analizi için SPSS 25.0 programı kullanılmıştır. Katılımcıların Konya denilince akıllarına ilk olarak“Hz. Mevlâna ve Etliekmek”gelmesi, daha önce yapılmış Konya imajı araştırmaları ile örtüşmektedir. Konya şehri ve Konya halkının imajıyla ilgili olarak katılımcıların çoğu olumlu cevaplar vermiştir. Bununla birlikte, az da olsa olumsuz imaj içeren cevaplar da bulunmaktadır. Olumsuz imaj içeren cevaplara baktığımızda katılımcıların yaşadıkları şehir, bölge ve siyasal kimliklerinin dengeli dağıldığı tespit edilmiştir. Konya'nın geleneksel yemekleri ve Hz. Mevlâna'nın Konya sembolü olarak bilinmesi, Türkiye'de Konya imajı ve dindarlığı algısını olumlu etkilemiştir. Ancak Konya'nın yalnızca türbe ve müzelerle anılması ve Konya insanının giyim tarzı gibi unsurlar, Türkiye'de Konya imajı ve dindarlığı algısını olumsuz etkilemiştir. İmaj olgusu yalnızca turizm, kamu yönetimi veya halkla ilişkilerin bir alanı olarak değil, aynı zamanda din sosyolojisi açısından da önemli bir inceleme konusu olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the representation of Konya in Türkiye and the influence of religiosity on this representation from a sociological perspective. The primary objective of the research is to elucidate the relationship between the religiosity of Konya and the city's image, as well as to analyze societal perceptions and reflections of these interconnections. The study's population comprises individuals residing in seven regions of Türkiye. The sample, which includes data collected from sixty provinces, consists of 551 participants, with 338 females and 213 males, aged between 18 and 62 years. The findings were obtained through survey methodology. The evaluation of the survey results and data analysis was performed using the SPSS 25.0 program. Consistent with prior research on the image of Konya, participants predominantly associated the city with“Hz. Mevlanâ and Etliekmek.”A majority of responses regarding the image of Konya and its inhabitants were positive; however, several responses reflected negative perceptions. Analysis of these negative perceptions revealed an equitable distribution regarding the city, region, and political identities of the participants. The traditional cuisine of Konya, alongside the recognition of Hz. Mevlâna as a symbol of the city, has favorably influenced the image and perception of religiosity in Konya within the Turkish context. Conversely, elements such as the association of Konya solely with tombs and museums, as well as the local attire, have adversely affected the image and perception of religiosity in the region. The concept of image has been addressed not only within the domains of tourism, public administration, and public relations, but also as a significant area of inquiry in the sociology of religion.