Osmanlı Devleti'nde Selanik Şehri modern eğitim Kurumları (1869-1912)
Modern educational institutions in the City of Thessaloniki in the Ottoman Empire (1869-1912)
  1. Tez No: 952937
  2. Yazar: MERYEM BAKIRTEMİZLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KERİM SARIÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez çalışması, Osmanlı Devleti'nin modernleşme sürecinde Selanik şehrindeki modern eğitim kurumlarını (1869-1912) ele almaktadır. Selanik, çok kültürlü yapısı ve kozmopolit karakteriyle Osmanlı eğitim reformlarının uygulandığı önemli bir merkez olmuştur. 1869 Maarif-i Umumiye Nizamnamesi ile başlayan reformlar, Selanik'teki ilk ve ortaöğretim kurumları, meslek okulları, özel okullar ve gayrimüslim eğitim kurumlarında köklü değişimlere yol açmıştır. Çalışma, Selanik'teki eğitim kurumlarını sistematik bir şekilde inceleyerek modern eğitimin yapısal özelliklerini ve toplumsal dönüşümdeki rolünü analiz etmektedir. İlköğretimden rüşdiyelere, idadîlerden meslek okullarına kadar geniş bir yelpazeyi kapsayan araştırma, Müslüman, gayrimüslim ve yabancı toplulukların eğitim kurumlarına odaklanmaktadır. Ayrıca, eğitim reformlarının uygulanma süreci, müfredat değişiklikleri, öğretmen yetiştirme politikaları ve okulların fizikî altyapıları detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Selanik'teki eğitim kurumları, Osmanlı modernleşmesinin yerel dinamiklerini anlamak için önemli bir örnek teşkil etmektedir. Bu çalışma, eğitim alanındaki dönüşümlerin toplumsal etkilerini ortaya koyarak, Osmanlı eğitim tarihine katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the modern educational institutions of Thessaloniki (1869-1912) during the modernization process of the Ottoman Empire. With its multicultural structure and cosmopolitan character, Thessaloniki was an important center for the implementation of Ottoman educational reforms. The reforms, initiated with the 1869 General Education Regulation, led to radical changes in Thessaloniki's primary and secondary schools, vocational schools, private schools, and non-Muslim educational institutions. The study systematically examines the educational institutions of Thessaloniki, analyzing the structural characteristics of modern education and its role in social transformation. Covering a wide range of subjects, from primary and secondary schools to vocational schools, the study focuses on educational institutions of Muslim, non-Muslim, and foreign communities. Furthermore, the implementation of educational reforms, curriculum changes, teacher training policies, and the physical infrastructure of schools are examined in detail. The educational institutions of Thessaloniki constitute an important example for understanding the local dynamics of Ottoman modernization. This study aims to contribute to the history of Ottoman education by revealing the social impact of educational transformations.