Edirne ili Elçili ve Musabeyli köy meralarının bitki türleriyle botanik özellikleri
Edirne province in Elcili and Musabeyli villages pastore plants species and botanical simples
  1. Tez No: 95295
  2. Yazar: KUBİLAY KÖKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ALTIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Bu araştırma Edirne ilinde Merkez ilçeye bağlı Elcili ve Musabeyli Köylerinin doğal mera alanlarında 1997-1999 yılları arasında yürütülmüştür. Araştırmada bu doğal mera alanlarında bulunan kimi türlerin özelliklede azalan bitkilerin ve diğer familyalara ait bitkilerin teşhisi ve bu bitkilerin gelişme biyolojileri incelenmiştir. Araştırma sırasında mera alanında 1997-1998 yılları arasında bitki örnekleri toplanmış bunların herbaryumları hazırlanmıştır. Toplanan bitki örneklerinin teşhisleri Trakya Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü herbaryumundan yararalanılarak ilgili öğretim elemanları ile birlikte yapılmıştır." Elcili ve Musabeyli meralarından toplanan kimi bitkilerin teşhisi sonucunda tablo-1'de verilen 13 değişik familyadan toplam 35 tür belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY This study was carried out in the pastoral fields of Elcili and Musabeyli Villages of Edirne Province between 1997-1999 Years. The identification and growing biology of same taxa, especially decreasing specimens and the others belong the other families that localised in the study area were investigated. The plant specimens were collected in the study area and they were prepared as herbarium specimens between 1997-1998 Years during study. The identifications of the collected samples were carried out with the botanists by using the specimens of EDTU Herbarium (Thrace Univ., Faculty of Arts and Sciences Herbarium). 35 taxa that belong to 13 different families were identified from the pastoral fields of Elcili and Musabeyli Villages at the end of the study and the taxa were given in the Table 1.