Tarımda üretici birliklerinin kurulması ve yapılanmasının Türk tarımına olası etkileri Çorum Osmancık Çeltik Yetiştiricileri Birliği örneği
Producer unions founded and organized in agriculthsal for Turkey probabliy effect Çorum Osmancık paddy producer unions sample
- Tez No: 95296
- Danışmanlar: PROF. DR. İ. HAKKI İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TARIMDA ÜRETİCİ BİRLİKLERİNİN KURULMASI ve YAPILANMASININ TÜRK TARIMINA OLASI ETKİLERİ -ÇORUM İLİ OSMANCIK ÖRNEĞİ- E. Serdar KURŞUN Trakya Üniversitesi Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr.İ. Hakkı İNAN 2000, Sayfa 70 Jüri : Prof.Dr.İ.Hakkı İNAN Jüri : Yrd.Doç.Dr.İsmet BAŞER Jüri : Yrd.Doç.Dr.Okan GAYTANCIOĞLU Bu araştırmada yoğun olarak çeltik tarımı yapan ve ürettiği çeltikle Türkiye çeltik üretiminin yaklaşık % 10'ununu karşılayan Çorum ili Osmancık ilçesindeki kırsal kesimin örgütlenmesinde rol oynayan üretici örgütleri çeşitli açılardan incelenmiştir. Çalışmada Osmancık ilçesindeki çeltik üreticilerinin mevcut örgütlenme biçimleri (tarım kredi, tarımsal kalkınma ve sulama koop.) yanında üreticilerin beklentisi olan yeni örgütlenme biçimleri de araştırılmıştır. Bölgede halen faaliyet gösteren üretici örgütleri sadece çiftçilere tarımsal girdi sağlamakta, gerek ürün pazarlama gerekse yeni üretim dalları konusunda hiçbir bilgiyi verememektedirler. Halbuki bölgenin en önemli ürünlerinden birisi çeltiktir. Çeltikte TMO dışında pazar olanağı yeterince bulunmamaktadır. TMO'nun bazı yıllar alım yapmaması, ya da istenilen oranlarda alım yapmaması üreticilerin mağdur olmasına neden olmaktadır. Bölgede üretilen çeltikten elde edilen pirinç ise başta Ankara ve İstanbul olmak üzere birçok büyük pazarlarda talep görebilmektedir. Bundan ötürü pirinç pazarlama konusunda üreticiler biraraya gelerek temeli pazarlamaya dayalı bir üretici örgülü kurabilirlerse pirinçten elde edilecek gelirler artabilecektir. Bölgede kurulacak üretici örgütü demokratik kooperatifçilik değerlerine gör çalıştığında bölgeye önemli katkılar yapabilecektir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the producer organisations which have had a role İn organising the rural areas of Osmancik, Çorum; which produce husk rice intensively and which meets approximately 10% of the Turkish husk rice production with its husk rice have been studied with their various aspects. In this study, aside from the current organisation forms of the husk producers of Osmancik (agricultural loans, agricultural development and irrigation cooperatives), the new forms of organisations which are the expectations of the producers have been analysed. In the region, the producer organisations that are currently operating solely provide agricultural data for the farmers, and do not provide any information neither about product marketing nor about new branches of production, whereas husk rice is one of the most important products of the region. For husk rice, there is not sufficient means of markets other than the TMO. The fact that TMO does not make any purchasing some years or at least not in the desired quantities cause the producers to suffer. The rice that is obtained from the husk produced in the region has demands in several big markets, mainly Ankara and Istanbul. Therefore, concerning the marketing of rice, if the producers could come together and establish an organisation of producers based on marketing the revenues to be obtained from rice will be able to increase. When the producer organisations to be established in the region work in compliance with the democratic cooperation values, they will be able to make major contributions to the region.