Radar verilerinden derin öğrenme ile dron, araç ve insanların gerçek zamanlı tespiti ve sınıflandırılması
Real-time detection and classification of drones, vehicles and humans from radar data using deep learning
  1. Tez No: 952992
  2. Yazar: AHMET GÜNEY ŞENOCAKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SENİHA ESEN YÜKSEL ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez, RAD-DAR menzil-Doppler veri kümesinden türetilen radar görüntülerini kullanarak dron, araba ve insan hedeflerinin gerçek zamanlı tespitini ve sınıflandırılmasını amaçlamaktadır. İlk aşamada, mekânsal özellikleri çıkarmak üzere temel bir CNN mimarisi kurulmuş; ardından zamansal bağımlılıkları yakalamak için CNN-LSTM modeli tasarlanmış ve dikkat mekanizması ile desteklenmiştir. Üçüncü aşamada, radar ısı haritalarına uyarlanan YOLOv8 nesne tespit çerçevesi ile hem sınıflandırma hem de hassas konum belirleme gerçekleştirilmiştir. Son olarak, Transformer tabanlı RT-DETR modeli eğitilerek IoU-duyarlı sorgu seçimi ve verimli hibrit kodlayıcı yapıları sayesinde tüm sınıflarda en yüksek doğruluk ve hatasız dron tespiti elde edilmiştir. Gürültü, düşük çözünürlük ve sınıflar arası imza benzerliği gibi radar kaynaklı zorluklar; normalizasyon, sabit renk ölçekli ısı haritaları ve derin öğrenmenin otomatik özellik çıkarımıyla bastırılmıştır. Deneysel sonuçlar RT-DETR'in genel olarak en başarılı yöntem olduğunu; YOLOv8'in yüksek hız ve konumlama yetenekleriyle pratik uygulamalarda güçlü bir alternatif sunduğunu; CNN-LSTM'nin zamansal örüntülerde üstünlük sergilediğini; basit CNN yaklaşımının ise kaynak kısıtlı senaryolarda uygulanabilirliğini koruduğunu ortaya koymuştur. Böylece derin öğrenme ve radar teknolojisinin birleşimiyle yüksek doğrulukta, gerçek zamanlı ve çok yönlü bir hedef tespit sistemi geliştirilebileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis targets the real-time detection and classification of drones, cars, and humans in range–Doppler radar imagery derived from the RAD-DAR dataset. A four-stage deep-learning pipeline is proposed. First, a baseline CNN automatically extracts spatial features. Second, temporal dependencies are modelled with a CNN-LSTM architecture enhanced by an attention mechanism. Third, the YOLOv8 object-detection framework is adapted to radar heat-maps, enabling simultaneous classification and precise localisation. Finally, a Transformer-based RT-DETR detector is trained; thanks to its IoU-aware query selection and efficient hybrid encoder, it achieves the highest overall accuracy and flawless drone recognition. Radar-specific challenges such as noise, low resolution, and inter-class signature overlap are mitigated through normalisation, fixed colormap heat-maps, and the automatic feature-learning capability of deep networks. Experiments shows that RT-DETR is the best-performing model, while YOLOv8 offers superior speed and bounding-box quality, CNN-LSTM excels in temporal pattern exploitation, and the lightweight CNN remains attractive for resource-constrained deployments. Overall, the study demonstrates that combining radar sensing with modern deep learning yields a highly accurate, real-time, and versatile target-detection system.