Genç yetişkinlerin şiddete eğilim düzeylerinin mizaç özellikleri ve duygu düzenleme becerileri ile ilişkisi
The relationship between young adults' violence tendency levels and temperament characteristics and emotion regulation skills
  1. Tez No: 952993
  2. Yazar: UMUT CAN YÜCEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmanın amacı, genç yetişkinlerin şiddete eğilim düzeyleri ile mizaç özellikleri ve duygu düzenleme becerileri arasındaki ilişkileri incelemektir. İlişkisel tarama modeli temelinde yürütülen çalışmada, veri toplama sürecinde araştırmacının hazırladığı Sosyo-demografik Bilgi Formu, Şiddet Eğilimi Ölçeği, TEMPS-A Mizaç Ölçeği ve Duygu Düzenleme Becerileri Ölçeği kullanılmıştır. İstanbul ilinde yaşayan 400 genç yetişkinden elde edilen veriler SPSS programında parametrik analiz teknikleriyle değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları, şiddete eğilim ile depresif, siklotimik, irritabl ve anksiyöz mizaç türleri arasında pozitif yönde; duygu düzenleme becerileri ile ise negatif yönde anlamlı ilişkiler bulunduğunu göstermektedir. Erkek katılımcıların şiddet eğilimleri ve hipertimik mizaç düzeyleri kadınlara kıyasla daha yüksek bulunurken, kadın katılımcıların anksiyöz mizaç puanları anlamlı düzeyde daha yüksek saptanmıştır. Evli olmayan bireylerin şiddet eğilimleri ve olumsuz mizaç özellikleri evli bireylere göre daha yüksektir. Yaş arttıkça şiddet eğiliminin azaldığı, buna karşılık duygu düzenleme becerilerinin arttığı gözlemlenmiştir. Çalışmayan bireylerde ve kendilerini içedönük olarak tanımlayan katılımcılarda şiddet eğilimi ve olumsuz mizaç düzeylerinin daha yüksek; duygu düzenleme becerilerinin ise daha düşük olduğu belirlenmiştir. Regresyon analizleri, siklotimik ve irritabl mizaç özellikleri ile yüzleşmeye hazırlık düzeyinin şiddet eğilimini anlamlı düzeyde yordadığını; öte yandan tolerans ve değişimleme becerilerinin şiddet eğilimini negatif yönde anlamlı biçimde yordadığını ortaya koymuştur. Bulgular ilgili alanyazın temelinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationships between young adults' levels of propensity toward violence and their temperament traits and emotion regulation skills. Conducted within the framework of a relational screening model, the study utilized the researcher-designed Socio-Demographic Information Form, the Propensity for Violence Scale, the TEMPS-A Temperament Scale, and the Emotion Regulation Skills Scale during the data collection process. The data were obtained from 400 young adults residing in Istanbul and analyzed using parametric statistical techniques in the SPSS software. The findings indicate that propensity for violence is positively and significantly associated with depressive, cyclothymic, irritable, and anxious temperament types, while it is negatively and significantly associated with emotion regulation skills. Male participants were found to have higher levels of violence propensity and hyperthymic temperament compared to female participants, whereas female participants scored significantly higher on the anxious temperament dimension. Unmarried individuals exhibited higher levels of violence propensity and negative temperament traits than their married counterparts. As age increased, a decrease in the propensity for violence and an increase in emotion regulation skills were observed. Moreover, individuals who were unemployed or identified themselves as introverted demonstrated higher levels of violence propensity and negative temperament traits, alongside lower levels of emotion regulation skills. Regression analyses revealed that cyclothymic and irritable temperament traits, as well as the level of readiness to confront emotions, significantly predicted the propensity for violence. Conversely, the skills of tolerance and cognitive change were found to significantly and negatively predict the propensity for violence. The findings are discussed in light of the existing literature in the relevant field.