Edirne yöresi trifolium L. (fabaceae) türleri ve yayılışları üzerine araştırmalar
Researches have been done on trifolium L. spcies which have been spreading naturally in the region within the borders of thecty of Edirne
- Tez No: 95302
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESİBE BAŞAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET Bu çalışma da Edime ili sınırlan içinde Trifolium L. türlerinin yayılış alanları tesbit e- dilmiştir.Genel kapsamlı yapılan çalışmalar sonucunda literatürlere kayıtlı Trakya'da Davis. (1984)45, Webb.(1966)51, Özhatay.etal.(1996)67 taksan bulunmaktadır.Araştırrna böl gesi olan Edirne ilinde ise Özbatay. et al.(1996) 20 takson bulunmaktadır.Bu çalışmada 19- 97-2000 tarihleri arasında Edirne ilinde 21 tür, 1 alt tür ve 12 varyete olmak üzere 34 tak son tespit edilmiştir.Bunlardan T. clusii Gord.& Grea.,T.diffiısum Ehrh. ve T. purpureum Lois var. pamphyllicum (Balb.)DC. Trakya'dan ve Edirne'den ilk defe toplanmıştır.Araş- tırma bölgesinde yayılış gösteren Trifolium L. türleri ilgili literatürlerden, arazi gezilerinden ve herbaryum örneklerinden feydalanılarak tanımlanmıştır.Türlerin genel morfolojik karak terleri belMenmiş olup, daha iyi tanınabilmeleri için dış morfolojik özelliklerini yansıtan şekil lere ve doğal ortamda çekilen fotoğraflara yer verilmiştir. Türlerin yayılış alanları harita üze rinde belMenmiştir. Araştırma bölgesinde yayılış gösteren Trifolium L.türleri: \-T.repens L.vaT.repens 2-T.repens L.vaT.giganteum Lag - Foss. 3-T.hybridum L.vax.hybridum 4-T.nigrescens Viv.subsp. petrisavii (Clem.) Holmb. 5-T.balansae Boiss. 6-T.speciosum Willd. 7-T.campestre Schreb. %-T.glomeratum L. 9-T.vesiculosum Savi.var. rumelicum Gris. \0-T.fragiferum L.vzr.fragiferum 1 \-T.clusii Gord.& Gren. Yl-T.tomentosum L. 13-T.strictum L. \4-T.pratense L.var.pratense \5-T.pallidum Waldst.& Kit. 16-T.diffusummah. Yl-T.incarnatum L.var.molinieri (Balb.) DC. \%-T.sylvaticum Gerard.ex Lois. \9-T.striatum L.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT In this study researches have been done on Trifolium L. species which have been spreading naturally in the region within the borders of the city of Edirne.As a result of the these studies which were carried out widely 3 1 out of 5 1 species in the literature were collected.34 different kinds of the plant with their varieties were collected.2 species and one variety of them were collected in Trakya and Edime for the first time.Trifolium L.species which have been spreading in the region of research were identified with the help of the literature excursions and the samples of herbarium.The general morphological characteristics of the species were identi fied. Their photographs taken in the natural environment and the shapes showing their outer morp hological characteristics are included in order to be recognized easily.The areas they are wide spread are shown on the map. Trifolium species that are wide spread in the region of research : \-T.repens L.var.repens 2-T.repens L.var.giganteum Lag - Foss. 3-T.hybridum ~L.var.hybridum 4-T.nigrescens Viv.subsp. petrisavii (Clem.) Holmb. 5-T.balansae Boiss. 6-T.speciosum Willd. 1-T.campestre Schreb. %-T.glomeratum L. 9-T.vesiculosum Savi.var.rumelicum Gris. 10-T.fragiferum L.varfragiferum 1 l-T.clusü Gord.& Gren. \2-T.tomentosum L. 13-T.strictum L. \A-T.pratense L.var pratense \5-T.palttdum Waldst.& Kit. 16-T.diffusum Ehrh. 17 -T. incarnation L.var molinieri (Balb.) DC.