Edirne'de 15. ve 16. yüzyıl Osmanlı Dönemi han ve kervansaraylarının mimarisi ve onarım sorunları
Khan caravanserai fact, formation of Edirne city cromologically thoughout a historical side
- Tez No: 95301
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLTER BÜYÜKDIĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 264
Özet
Eski bir yerleşim olan Edirne'de onbeş ve onaltıncı yüzyıllarda çok sayıda ticaret ve konaklama işlevini tek tek veya birlikte kapsayan nitelikte han ve kervansaray inşa edilmiştir. Bu yapılardan pek çoğu günümüze kadar ulaşamayıp tarihsel ve mimari niteliklerini günümüze taşıyamamışlar ise de bir kısmı kaynaklardan elde edilen verilerden öğrenilebilmektedir. Günümüze ulaşanlar ise farklı boyutlarda onarım ve kullanım sorunları vardır. Çalışma han ve kervansaray olgusu ile Edirne Kentinin oluşumunu ve belgelenebilen yapıları, tarihsel açıdan kronolojik olarak anlatmaktadır. Tarihsel süreç içinde Edirne'nin ilk yerleşim nüvesinden Osmanlı'nın Başkenti, sınır şehri olma, yaşadığı tabi ve sosyolojik olayların sonucunda tarihi yapıların etkilenişi, mimari açıdan geleneksel ve tarihsel ölçüt içinde değerlendirilişi esasına dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Edirne is an old establishing place. There were many khans and caravbanserais were built that could concern both commercial and halting place function in 16 th and 17 th century. Most of these buildings couldnt reach to our days and they couldnt birng their historical and architectural qualities but some of them could be learned from the sources we have. Buildings that could reach to our days, still standing has different restoration and usage problems. This working tells khan and caravanserai fact, formation of Edirne city cromologically thoughout a historical side. This working depends on utilization of Edirne as the first establishing place, being the capital city of Ottomans and olso being a frontier city. And also it utilizies the effecs caused by naturel and sociological events onto the historical place throughout an architectural and historical side.