Muhammed İbnu's-Sîd el-Batalyevsî eserleri ve Arap edebiyatındaki yeri
The works of Muhammad Ibnu's-Sid al-Batalyawsi and his place in Arabic literature
- Tez No: 953033
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KUYANAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
İbnu's-Sîd el-Batalyevsî (ö. 521/1127) V/XI. yüzyılda Endülüs'ün siyasî kargaşalar içerisinde olduğu halde ilmî açıdan en parlak dönemini yaşadığı Mülûku't-tavâif (1031-1090) döneminde yaşamış, ilgi sahası geniş bir âlimdir. Dil, nahiv, edebiyat, felsefe, fıkıh, hadis, kelâm ve mantık gibi ilimlerle ilgilenmiş, gerek telif ettiği, gerekse şerh ettiği eserlerle bu sahalarda adından sıkça bahsettirmiştir. Öyle ki kendisinden sonra gelen âlimler tarafından Endülüs'ün Maarrî'si, Endülüs'ün Kindî'si veya Endülüs'ün Cahız'ı gibi tanımlamalarla zikredilmiştir. Arap dünyasında birçok akademik çalışmaya konu olmuştur. Endülüslü âlimleri tanıtan hemen hemen bütün bibliyografyalarda adı geçmekte ve kendisinden övgü ile bahsedilmektedir. Arap dünyasında çok tanınan bir alim olduğu ve eserlerinin bir çoğunun tahkik ve neşrinin yapıldığı görülmektedir.Ülkemizde ise daha çok onun felsefî yönüyle ilgilenilmiş, edebî yönü ise sayılı çalışmayla sınırlı kalmıştır. Bu çalışmada Endülüs'ün gözde âlimlerinden olan İbnu's-Sîd el-Batalyevsî'nin hayatı, başta Arap dili ve edebiyatı ile ilgili olmak üzere eserleri ve ilmî kişiliği ele alınarak Batalyevsî'nin klasik Arap edebiyatındaki yerini değerlendirmeye ve onu daha görünür kılmaya yönelik bir katkı sunma hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Ibn al-Sid al-Batalyawsi (d. 521/1127) was a distinguished scholar who lived during the period of the Muluk al-Tawa'if (1031–1090), a time when al-Andalus was experiencing political instability but also a remarkable flourishing of intellectual life. He was a versatile figure with scholarly interests spanning various disciplines such as language, grammar, literature, philosophy, jurisprudence, hadith, theology, and logic. Through both his original works and his commentaries, he earned a prominent place in the intellectual history of al-Andalus. Later scholars often referred to him with epithets such as“the Maʿarri of al-Andalus,”“the Kindī of al-Andalus,”or“the Jāḥiẓ of al-Andalus,”highlighting his intellectual stature. He has been the subject of many academic studies in the Arab world, and his name appears in nearly all biographical dictionaries that document the lives of Andalusian scholars. He is frequently praised for his scholarly contributions, and many of his works have been edited and published. In contrast, scholarly interest in Ibn al-Sid al-Batalyawsi within Turkey has focused primarily on his philosophical thought, while his contributions to Arabic literature remain relatively underexplored. This study aims to examine his life, his works—particularly those related to Arabic language and literature—and his scholarly identity, in order to reassess his place in the classical Arabic literary tradition and to contribute to making his literary legacy more visible. This study aims to examine the life, works, and intellectual personality of Ibn al-Sīd al-Baṭalyawsī, with a particular focus on his contributions to Arabic literature.