Trakya bölgesi için binalarda güneş enerjisi kullanımının değerlendirilmesi
Evaluation of using solar energy in buildings for Trakya region
  1. Tez No: 95309
  2. Yazar: YURDANUR ÖZSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRAN DİLMAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
-I ÖZET Canlılara yaşam veren, yenilenebilir enerji kaynağı güneşten yararlanma kavramı, tarihsel süreç içinde değişim ve gelişmeler göstermiştir. Günümüzde de gelişmeye devam etmektedir. Binalarda güneş enerjisinden pasif olarak yararlanma da, bu süreçte gelişerek enerji verimliliği adına atılan ilk adımlardan biri olmuştur. Güneş enerjisinden pasif olarak yararlanma tekniklerinin, Trakya Bölgesi için uygunluğunun ve olabilirliğinin değerlendirilmesiyle, Türkiye'de özellikle Trakya Bölgesi'nde böylesi uygulamaların yapılabilirliğinin belirlenmesini sağlamak amacıyla 'Trakya Bölgesi İçin Binalarda Güneş Enerjisi Kullanımının Değerlendirilmesi" konulu tez hazırlanmıştır. Bu çalışma, sekiz ana bölümden oluşmaktadır. Yapılan bu çalışmalarda konu şekil, tablo, grafik ve fotoğraflarla desteklenmektedir. Birinci bölümde; çalışmanın amacı, kapsamı, tarihçesi ve çalışma yöntemi belirtilmektedir. İkinci bölümde; binalarda güneş enerjisi kullanımının tarihsel gelişimi anlatılmıştır. Üçüncü bölümde; güneş enerjisinden pasif olarak yararlanma teknikleri hakkında genel bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde; pasif güneş enerjisi tekniklerinin dünyadaki ve ülkemizdeki örnek uygulamalarında enerji verimliliğinin değerlendirilmesi yapılmıştır. Beşinci bölümde; pasif güneş enerjisi tekniklerinde dünyada kullanılan malzemeler ve Trakya Bölgesi'nde bu tekniklerin uygulanabilirliği araştırılmıştır. Altıncı bölümde; Trakya Bölgesi için iklim parametreleri grafiklerle anlatılmaktadır. Yedinci bölümde; Trakya Bölgesi 'ndeki örnek bir binada hangi pasif güneş enerjisi tekniklerinin uygulanabileceği konusunda çalışılmıştır. Sekizinci bölüm olan sonuç bölümünde ise; örnek binada uygulanan pasif güneş enerjisi tekniklerinin olabilirliğinin değerlendirilmesiyle, güneşten pasif olarak faydalanmanın gerekliliğinden söz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
-II- SUMMARY The concept of utilizing the solar energy which is vital to live and renewable source of energy has shown variation and development in the historical process. And also this keep on improving in these days. In addition the utilizing the passive solar energy in buildings has improved in this process that it has been an important step for an effective use of energy On evaluating the possibilty and suitability of techniques for using passive solar energy for Trakya Region, this thesis which is titled as“Evalution of Using Solar Energy in Buildings for Trakya Region”has been carried out for the objective of determining its applicability in Trakya Region. This study contains eight main chapters. The works are done have been supported by tables, figures, graphs and photographs. In the first chapter, the objective, the content, short history and method of this study have been presented. In the second chapter, using the solar energy in buildings has been explained according to its historical process. The third chapter contains information about techniques of utilizing passive solar energy. The effectiveness of energy at sample buildings in Turkey and world has been evaluated in the fourth chapter. In the fifth chapter, materials that are used as passive solar techniques and their suitability in Trakya Region have been investigated. In the sixth chapter, climate parameters of Trakya Region have been explained by graphs and tables. In the seventh chapter, kinds of suitable techiques can be applied have been studied for a sample building in Trakya Region. In conclusion chapter that is the eighth chapter, on evaluating the possibility of passive solar energy is thought to apply, the requirement of using passive solar energy have been mentioned.