Sera ısıtılmasında kullanılan ve çarpraz bağlı polietilenden imal edilen sera ısıtma borularında kaynak sıcaklıklarına göre ısı verimi dağılımının laboratuvar koşullarında belirlenmesi üzerine bir araştırma
A Research on the investigation of distribution of heat yield of PE-Xb polyethyelene pipes crossed connected and to be used in heating greenhouses accading to tetperature of source under laboratory...
  1. Tez No: 95308
  2. Yazar: HAVVA ODABAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NEDİM YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Bilindiği gibi seralar; iklime bağlı kalmadan bütün yıl boyunca ekonomik olarak sebzeciliğin ve çiçekçiliğin yapıldığı bitkisel üretim yapılarıdır. Bir yerde sera kurulurken yapılacak ilk iş, o seranın ekonomikliği ile ilgili oluşturulacak fizibilite çalışmalarıdır. Bu çalışmalarda ekonomiklik üzerine etki eden en önemli faktör ise söz konusu bitkinin gelişimi için gerekli olan iklim şartlarını oluşturmada harcanacak enerji giderleridir. Enerji giderlerinin büyük bir kısmını da ısıtma ile ilgili giderler oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı; sera ısıtma sistemlerinde plastik boru kullanımmm klasik çelik ve bakır boru kıülanımına göre bazı üstünlüklerini ortaya koymaktır. Bu amaçla laboratuar koşullarında gerçekleştirilen ısı verimi testlerinin sonuçlan tablolar halinde yazılarak grafiklerle yorumlanmıştır. Borunun değişik kaynak sıcaklıklarındaki davranışları araştırmanın temelini oluşturmaktadır. Ayrıca PE- Xb hammaddesinin kendinden gelen üstünlükleri de bir çok önemli avantajı beraberinde getirmektedir. Çalışmama 5. bölümünde, Tekirdağ yöresinde örnek bir seranın ısıtılması için kullanılan çelik boruların, PE-Xb borular ile ekonomik yönden karşılaştırılması yapılmıştır. Yapılan hesaplara göre, örnek seranın ısıtılmasında 1576m. 2" çelik boru, 8368,26m. 16x2 mm PE-Xb boruya ihtiyaç vardır. 1999 yılı birim fiyatlarına göre bu boruların ekonomik yönden karşılaştırılması yapılarak PE-Xb borular ile yapılan ısıtmanın çelik boru ile yapılan ısıtmaya göre %21 daha ucuz olduğu tespit edilmiştir. Araştırmanın sonucuna göre; PE-Xb borular, çelik veya bakır borulara göre; enerji tasarruru, döşeme avantajları, uygulama ve bakım kolaylığı, farklı uygulama çeşitleri ve ekonomik açılardan daha üstündür.
Özet (Çeviri)
n SUMMARY Greenhouses are built for plant production, where vegetables and flowers are grown economically throughout year independently to the climatically conditions. The first step of construction of a greenhouse is to make its economical feasibility for that specific location. The main consideration for feasibility study is the energy demand required to grow a specific plant with its natural climatic conditions. Within other expenses heating facilities form the greatest portion of energy consumption. The aim of this study is to show the superiority of using plastic pipe in greenhouse heating systems over using traditional steel and copper pipes. In order to achieve the above stated purpose, heat efficiency tests have been performed under laboratory conditions and results are tabulated and evaluated. The focus of the tests is to examine the pipe behavior under different source temperatures. Additionally, natural superiority of the raw material PE-Xb provides many benefits. In chapter 5, PE-Xb pipes and steel pipes, which are used for heating of a pilot greenhouse in Tekirdağ, are compared from economical point of view. According to the calculations, 1576 m. 2" steel pipe and 8368,26 m. of 16x2 PE-Xb pipe were required for the heating system of this pilot greenhouse. According to the economical calculations based 1999 unit prices, it is found that heating systems of which PE-Xb pipes are used, are 21% cheaper than that of the systems constructed using steel pipes. According to the results of the study, it is shown that; PE-Xb type plastic pipes are superior on steel or copper pipes in terms of cost, energy saving, ease of installation, operation and maintenance, and flexibility to be used in a wide range of applications.