Vehhâbîlik eleştirilerinde bir argüman olarak tevessül
Tawassul as an argument in criticisms of Wahhabism
  1. Tez No: 953115
  2. Yazar: SAHRA BELKIS ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANİFİ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
İslam düşünce tarihinde görüldüğü üzere mezhepler kendi görüşlerine uymayan görüşler için dışlamacı bir dil kullanmıştır. Vehhâbîler de bu durumdan uzak kalamamışlar, kendilerini tevhid ehli olarak görürken diğer müslümanları küfürle itham edebilmişlerdir. İbn Teymiyye'nin görüşlerini benimseyen Vehhâbîler, tevessülde meşru ve gayrimeşru ayrımına gitmişler, tevessül görüşlerini bütünüyle tevhid anlayışları temeline göre şekillendirmişlerdir. Tevessülün ayet-i kerimelerde ve hadis-i şeriflerde açık bir şekilde geçen inkar edemedikleri çeşitlerini mecburen meşru olarak kabul etmişlerdir. Gayrimeşru olarak sınıflandırdıkları tevessül türlerinin dellilerini bazen yanlış yorumlamışlar, bazen de sahih değildir demek suretiyle görmezden gelmişlerdir. Bu noktada Vehhâbî muhalifleri dellilerini sunmak kaydıyla Vehhâbîlere reddiyeler yazmışlardır. Bu reddiyelerde Resûlullah (s.a.v.)'in doğumundan önce, sağlığında ve vefatında sonra olmak üzere üç şekilde de aracı edinilebileceğini, peygamberler, veliler ve salih kullarla tevessülde bulunulabileceğini, bu amaçla kabir ziyaretlerinin caiz olduğu vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
As can be seen in the history of Islamic thought, sects have used an exclusionist language for views that do not conform to their own views. The Wahhâbîs could not remain aloof from this situation and accused other Muslims of kufr while they considered themselves to be the believers of Tawhid. The Wahhâbîs, who adopted Ibn Taymiyya's views, made a distinction between legitimate and illegitimate tawassul, and shaped their views on tawassul entirely on the basis of their understanding of tawhid. They have had to accept those forms of tawassul that are explicitly mentioned in the verses and hadiths, which they cannot deny as legitimate. They sometimes ministerpreted the evidence of the types of tawassul they categorized as illegitimate and sometimes ignored them by saying that they were not authentic. At this point, Wahhabi opponents wrote refutations to the Wahhâbîs to present their evidence. In these refutations, it is emphasized that the Prophet, peace be upon him, can be taken as a mediator in threeways: before his birth, during his health and after his death, and that tawassul can be done with prophets, walis and righteous servants, and that for this purpose it is permissible to visit graves.