Demokrat Parti dönemi din politikalarının basına yansıması: Zafer Gazetesi örneği (1950-1954)
Reflection of Democratic Party era religious policies in the press: The example of Zafer Newspaper (1950-1954)
- Tez No: 953114
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA OKUR ÇAKICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Demokrat Parti (DP), 1946 yılında kuruluşunu tamamlamasıyla 1950 yılında tek partili hayata son vererek iktidara gelmiş ve 1960 yılına kadar da iktidarda kalmıştır. Tek partili rejimi sona erdirerek çok partili siyasal hayata geçişi sağlayan DP, bu yönüyle pek çok akademik çalışmaya konu olmuş önemli bir siyasi parti konumundadır. Önceki hükümetlere kıyasla iktidara geldikten sonra daha serbest bir siyasi atmosfer yaratmaya yönelik adımlar atan DP'nin, özellikle dini açıdan eski yönetimlere kıyasla daha esnek bir yaklaşım benimsemesi, toplum tarafından olumlu karşılanmış, bu da siyasi dengeleri değiştiren bir süreci beraberinde getirmiştir. Özellikle dini alana yönelik uygulamış oldukları politikalarla geleneksel değerlerine bağlı kesimlerin desteğini alan parti, siyasi arenadaki konumunu kısa sürede güçlendirmeyi başarmıştır. Çalışmada, DP'nin iktidara geldiği ve“yükselme devri”olarak adlandırılan 1950-1954 dönemi ele alınmıştır. Söz konusu dönemin, din ve laiklik anlayışlarının en yoğun tartışıldığı yıllar olması nedeniyle inceleme konusu olarak seçilmesi uygun görülmüştür. Bu bağlamda ilk olarak tek parti idaresindeki Türkiye'nin, Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü dönemindeki din politikaları ele alınmış; akabinde DP'nin kuruluşuna giden sürece değinilmiş, son olarak ise partinin iktidara gelmesiyle birlikte din ve laiklik politikalarının, kendi yayın organı olan Zafer Gazetesi üzerinden kamuoyuna nasıl yansıtıldığı doküman analizi yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Sonuç olarak, DP'nin din ve laiklik politikalarının Zafer Gazetesi'nde belirli bir söylem doğrultusunda aktarıldığı görülmüştür. Gazete, bu konularda iktidarı destekleyici bir tutum sergilerken, muhalefete karşı eleştirel bir yaklaşım benimsemiştir. Bu durum, basının siyasal ortamda yalnızca bilgi aktaran bir araç olmanın ötesinde; iktidar ve muhalefet politikalarını meşrulaştıran, yönlendiren ve toplumsal algıyı şekillendiren güçlü bir unsur olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The Democrat Party (DP), which completed its establishment in 1946, came to power in 1950, thereby bringing an end to the single-party system and ushering in a new era of multi-party politics in Türkiye. By terminating the one-party regime and facilitating the transition to a pluralistic political life, the DP has become a significant political entity and the subject of numerous academic studies. Compared to previous governments, the DP, after coming to power, took steps toward creating a more liberal political atmosphere. In particular, its relatively flexible approach to religion, as opposed to the policies of earlier administrations, was positively received by the public, initiating a process that shifted the political balance. Through its religious policies, the party garnered the support of segments of society that were more attached to traditional values, thereby rapidly strengthening its position in the political arena. This study focuses on the period between 1950 and 1954, referred to as the“period of ascent”for the DP. This era was chosen due to the intense debates and developments surrounding religion and secularism. Within this context, the religious policies of single-party rule under Mustafa Kemal Atatürk and İsmet İnönü are first examined, followed by an analysis of the process that led to the founding of the DP. Finally, the study evaluates how the DP's religious and secular policies were conveyed to the public through its official publication, Zafer newspaper, using the document analysis method. The findings reveal that the DP's religious and secular policies were presented within a specific discursive framework in Zafer. The newspaper adopted a supportive stance toward the ruling party, while exhibiting a critical approach toward the opposition. In this regard, the press did not merely function as a medium for disseminating news, but also played a key role in legitimizing political actions, shaping public perception, and directing political discourse in a polarized political environment.