Enzimatik indüklenmiş karbonat çökeltmesi ile siltli kum zeminlerin özelliklerinin incelenmesi
Evaluation of properties of silty sand soil treated by enzyme induced carbonate precipitation
- Tez No: 953132
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM ALTUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışma amacı, biyo-geoteknik bir teknik olan Enzimle İndüklenen Karbonat Çökeltme (EICP) kullanılarak stabilize edilen siltli kumun dinamik tepkisini araştırmaktadır. Geleneksel zemin stabilizasyon yöntemlerinin gözden geçirilmesiyle başlayan çalışma, çevre dostu yönleri ve mühendislik değerleri EICP ile devam etmektedir. EICP kürleminin siltli kumun mühendislik özelliklerini nasıl geliştirdiğini değerlendirmek için EICP ile kürlenmiş numuneler üzerinde farklı rölatif sıklıklarda (%35, %55 ve %75) ve ince içerik oranlarında (%0, %7 ve %14) üç takım dinamik üç eksenli deneyler gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla, optimum EICP uygulama süresini belirlemek için numuneler 1, 3 ve 7 gün boyunca kürlenmiştir. Sonuçlar, EICP'nin siltli kumun dinamik davranışını, özellikle 3 ve 7 günlük kürlemeden sonra, tekrarlı gerilme oranı (CSR), tekrarlı direnç oranı (CRR) ve iyileştirme faktörleri (If) ile kanıtlandığı üzere önemli ölçüde iyileştirdiğini açıkça göstermektedir. SEM analizi, kum daneleri üzerinde ince bir tabaka olarak karbonat çökelmesini doğrulamış ve bu da zemin davranışını iyileştirmiştir. Bu çalışmanın önemli faydalarından biri, Ege Üniversitesi'nde üretilen ucuz üreaz enziminin kullanılmasıdır, bu da EICP'yi daha uygun maliyetli hale getirmektedir. Bulgular, gelecekteki saha ölçekli uygulama beklentilerini doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the dynamic response of silty sand stabilized using the bio-geotechnical technique of Enzyme-Induced Carbonate Precipitation (EICP). It begins with a review of conventional soil stabilization methods, and continues to EICP for its environmentally friendly aspects and engineering merits. This study focused on evaluating the effectiveness of Enzyme-Induced Carbonate Precipitation (EICP) in enhancing the dynamic properties of silty sand. Three sets of dynamic triaxial tests were conducted on EICP-treated samples with varying relative densities (35%, 55%, and 75%) and fine content levels (0%, 7%, and 14%) to assess how EICP treatment improves the engineering properties of silty sand. For this propose samples were cured for 1, 3, and 7 days to determine the optimal EICP treatment duration. The results clearly demonstrate that EICP significantly improves the dynamic behavior of silty sand, particularly after 3 and 7 days of treatment, as evidenced by increased cyclic stress ratio (CSR), cyclic resistance ratio (CRR), and improvement factors (If). SEM analysis verified carbonate precipitation as a thin layer on the sand grains, which improves soil behavior. One of the important benefits of this study is the utilization of cheap urease enzyme produced at Ege University, which makes EICP more cost-effective. The findings substantiate its prospects for future field-scale implementation.