Türkiye'de üretilen traktör emniyet kabinleri üzerine bir inceleme
A Survay on tractor safety cabins produced in Turkey
- Tez No: 95314
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT EKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Bu araştırmada Türkiye de üretilen traktör emniyet kabinlerinin TS 9658/ Aralık 1991 ve TS 3412 / Nisan 1979 tarih ve sayılı Türk Standartları Enstitüsünün yayınlamış olduğu, traktör emniyet kabinlerinde aranan özellikler ve uyulması gereken şartlar dikkate alınarak incelemeler yapılmıştır. Yapılan bu incelemelerde Türkiye de üretimi yapılan ve Türkiye genelinde pazar payına sahip altı çeşit kabin markası üzerinde yapılmıştır. Bu kabin markaları Hisarlar Kabin (A Kabin ), Yarış Kabin ( B Kabin ), Gözde Kabin ( C Kabin ), Verim Kabin (D Kabin ), Şahlan Kabin (E Kabin ) ve Yakaboyu (F kabin) kabinleridir. Bu kabin çeşitlerinin çeşitli marka ve traktörlerde bağlantılı ölçümleri yapılmıştır. TS' de belirtilen şekiller dikkate alınarak, araştırmada Şekil 10' da standart kabin içi ölçüleri, Şekil 11' de kabin basamakları standart değerleri ve Şekil 12' de kabin giriş çıkış kapıları ölçüm noktaları ve standart değerleri dikkate alınarak ölçümler yapılmıştır. Bu ölçülerin bazıları gözlenerek bazıları da mm. hassasiyetle ölçülerek değerleri tespit edilmiştir. Bu konu ile ilgili iki standart dergi ele alınmıştır. TS 3412 / Nisan 1979 sayı ve tarihli dergide boyutlar başlığı adı altında toplanan maddeler tek tek ele alınarak değerleri Çizelge 9' da Massey Ferguson Traktörleri Kabin Özellikleri, Çizelge 10' da Türk Fiat Traktörleri Kabin Özellikleri ve Çizelge 11' de Diğer Marka Traktörlerin Kabin Özellikleri çizelgeleştirilmiştir. Bu çizelgelerdeki ölçüler incelendiğinde, maddeler tek tek ele alındığında en küçük ve en büyük ölçüleri tespit edildi. Bu ölçü aralığına bakıldığında standart'ta belirtilen değerlere uyulduğu tespit edildi.II Ele alınan diğer ölçüm noktalan ve değerleri TS 9658 / Aralık 1991 sayı ve tarihli standart dikkate alınarak yapılmıştır. Bu standart' ta kabin özellikleri üç bölümde ele alınmıştır. Birinci bölümde kabin kapıları standart değerleri, ikinci bölümde kabin basamakları ve üçüncü bölümde kabin içi ölçüleri olarak alınmıştır. Bu ölçüler Çizelge 12, Çizelge 13 ve Çizelge 15' te gösterildiği gibi ölçüm değerleri tespit edilmiştir. Çizelgelerdeki bu değerlerin standart'ta belirtilen en az ve en çok ölçü değerlerlerine uygunluğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In this research, investigations were performed on tractor cabins taking into consideration the conditions and the features issued in regulations of the Standarts Institution of Turkey (TSE) with the numbers TS 9658 dated December 1991 and TS 3412 dated april 1979, which need to be present and complied with. This research was carried out on six cabin brands produced and sold throughout Turkey. These cabins are : Hisarlar (type A), Yarış Cabins ( type B), Gözde Cabins (type C ), Verim Cabins (type D), Şahlan Cabis (type E) and the Yakaboyu Cabins (type F) cabins. Various fitting measurements of these cabins were made on a number of tractors. These measurements were carried out taking note of the diagrams and the measurement points and the standart data mentioned in diagrams 10, diagrams 11 and diagrams 12 issued by TSE. Both observation and millimetric accuracy measurements were made and the data was recorded. Two standarts magazines were chosen. The items presented under the title“dimensions”were considered and dealt with separately and the values were put in a table as shown in tables 10, tables 11 and tables 15. When the measurements in these tables had been studied carefully and the items considered separately, the minimum and the maximum values were determined. When this range of values was checked, it was established that the values corresponded with the standarts. The other measurement points and values were inspected according to the standart with the issue number of TS 9658 and issue date of December 1991.IV With this standart, the cabin features are considered in three separate sections. In the first section, thestandart values for the cabin doors, in the second section, the standart values for the stairs, and in the third section, the inner-cabin measurements are stated. As illustrated in tables 12, tables 13 and tables 15, the measurement values for these features were determined. It was verified that the values in the table were in the range of the minumum and the maximum measurement values stated in the standarts.