Postmenopozal dönemdeki kadınlarda menopozla ilgili grup eğitiminin menopoza ilişkin tutum ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of menopause-related group education on attitudes towards menopause and quality of life in postmenopausal women
  1. Tez No: 953154
  2. Yazar: SONGÜL KÖÇEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BUĞU USANMA KOBAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Postmenopozal Dönemdeki Kadınlarda Menopozla İlgili Grup Eğitiminin Menopoza İlişkin Tutum ve Yaşam Kalitesi Üzerine Etkisi Giriş: Menopoz kadınlarda yaşam kalitesini düşüren semptomlarla seyreden bir süreçtir. Yaşam kalitesi ve menopoza yönelik tutumun bu konudaki bilinçlenme ile iyileştirilebildiği düşünülmektedir. Etkileşimli grup eğitimlerinin özellikle az dile getirilen ve hassas konuların ele alınmasında etkili olduğu bilindiğinden çalışmanın amacı; menopoz semptomları olan kadınlarda grup eğitimlerinin menopoza ilişkin tutuma ve yaşam kalitesine kısa ve uzun vadede etkisini incelemektir. Yöntem: Araştırma, Mart–Haziran 2025 tarihleri arasında Tuzla E-ASM ve Pendik Marmara EAH Aile Hekimliği Polikliniği'nde yürütülmüş olup, yarı deneysel ön test-son test kontrol gruplu tasarıma sahiptir. Çalışmaya 45–65 yaş arası, menopoza doğal yolla girmiş ve menopoz semptomları yaşayan 68 kadın katılmıştır (müdahale grubu n=34, kontrol grubu n=34). Müdahale grubuna üç haftalık etkileşimli grup eğitimi uygulanmıştır. Her iki gruba eğitim öncesi, sonrası ve üç ay sonra Menopoza İlişkin Tutum Ölçeği ve Menopoza Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği uygulanmıştır. Tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra grup içi karşılaştırmalar için Wilcoxon, gruplar arası karşılaştırmada Ki-kare ve Mann-Whitney U testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Effect of Menopause-Related Group Education on Attitudes Towards Menopause and Quality of Life in Postmenopausal Women Introduction: Menopause is a process accompanied by symptoms that reduce quality of life in women. It is believed that quality of life and attitudes towards menopause can be improved through awareness of this issue. Since interactive group education is known to be effective in addressing sensitive topics that are rarely discussed, the aim of this study is to examine the short- and long-term effects of group education on attitudes toward menopause and quality of life in women with menopausal symptoms. Method: The study was conducted between March and June 2025 at the Tuzla E-ASM and Pendik Marmara EAH Family Medicine Clinic and had a quasi-experimental pre-test-post-test control group design. The study included 68 women aged 45–65 who had entered menopause naturally and were experiencing menopause symptoms (intervention group n=34, control group n=34). The intervention group received a three-week interactive group education programme. Both groups were administered the Menopause Attitude Scale and the Menopause-Specific Quality of Life Scale before and after the training, as well as three months later. In addition to descriptive statistics, Wilcoxon tests were used for within-group comparisons, and Chi-square and Mann-Whitney U tests were used for between-group comparisons.