Gök Vatan stratejisinin güvencesi: Türkiye'nin milli savunma sistemlerinin hava sahasının korunmasındaki rolü
The assurance of the Sky Homeland strategy: The role of Türkiye's national defense systems in protecting airspace
  1. Tez No: 953159
  2. Yazar: MUSTAFA ERHAN AYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Geçmişten günümüze kadar ülkemizde ve dünyada milli savunma alanlarında birçok gelişmeler ve kavramlar süregelmiştir. Son yıllarda da toplumda, ulusal basında ve sosyal ağlarda söylemleri giderek artan Mavi Vatan ve takibinde Gök Vatan kavramları dikkat çekmektedir. Mavi Vatan kavramı ile ilgili tanımlar ve haritalar bulunsa da Gök Vatan'ın ne anlama geldiği ile ilgili geniş kapsamlı bilgilere ulaşmak pek mümkün değildir. Genel bağlamda bu kavramın denizde ve karada Türkiye'nin hâkim olduğu sınırları ifade ettiği görülmektedir. Bu bölgelerdeki hava sahasının güvenliği, milli çıkarlar ve ulusal güvenlikteki önemini her geçen gün arttırmaktadır. Bu doğrultuda yapılan çalışmalar ve gelişen teknolojiler sayesinde ülke envanterine kazandırılmak üzere savunma sanayi alanında birçok proje göze çarpmaktadır. Bunlar arasında son dönemde öne çıkan projelerden insansız hava araçları (İHA) önemli bir örnektir. İnsansız hava araçları (İHA),hem sivil hem de askeri alanda büyük katkılar sağlarken ülkeye kazandırdığı saygınlıkla birlikte büyük anlamda ihracat fırsatları da sunmaktadır. Bu doğrultuda çalışma içeriğinde Türkiye'nin Milli Savunma Sistemleri ve bunların kazanımıyla elde edilen sonuçların incelenmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
From past to present, numerous developments and concepts have emerged in the field of national defense both in our country and around the world. In recent years, the concepts of the Blue Homeland and, following it, the Sky Homeland have gained increasing attention in society, the national media, and social networks. While there are definitions and maps related to the Blue Homeland, it is still difficult to access comprehensive information about what the Sky Homeland means. In a general context, the term appears to refer to the boundaries over land and sea where Turkey exercises sovereignty. The security of the airspace in these regions is becoming increasingly important for national interests and national security.In this regard, numerous defense industry projects stand out, supported by ongoing efforts and advancing technologies, aiming to be added to the country's military inventory. Among these, unmanned aerial vehicles (UAVs) have recently emerged as a prominent example. UAVs provide significant contributions in both civilian and military fields, while also offering considerable export opportunities and enhancing the country's international prestige.In this context, the study examines Turkey's National Defense Systems and evaluates the outcomes achieved through their development and integration.