Orta Doğu'da feminizmin iki boyutu: Nevâl Es-Sa'dâvî'nin Sıfır Noktasındaki Kadın ve Kamila Shamsie'nin Broken Verses eserlerinde kadın hareketi
Two dimensions of feminism in the Middle East: Women's movement in Nawal El Saadawi's Woman at Point Zero and Kamila Shamsie's Broken Verses
  1. Tez No: 953160
  2. Yazar: ŞEYMA KÖK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENNUR BAKIRTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu incelemede, Nevâl es-Sa'dâvî'nin ve Kamila Shamsie'nin seçili eserlerinde, jeopolitik ve coğrafi olarak aynı bölgede yer alan ve birbirinin çok benzeri bir sosyo-kültürel ve sosyo-politik bağlamda yaşam savaşı veren iki Müslüman kadının hikâyesindeki mutlak koşullar mercek altına alınmıştır. Bu koşulların başında yer alan sömürge sonrası dönemde güç kazanıp iktidara gelen İslami köktendincilik politikasının ataerkil toplumlarda ve devlet yönetiminde yerini sağlamlaştırması ise bu incelemenin ana konusunu oluşturmaktadır. Sömürge döneminden kalma tecrübe ve söylemler doğrultusunda iktidarı birlik ve bütünlük politikası ile özdeşleştirirken bu uğurda İslam dinini ana kaynak olarak kullanmak ise sosyal/toplumsal rolleri etkilemiştir. Ataerkil süzgeçten geçirilmiş İslam'ın kaynak kitabının yasama-yürütme noktasında kılavuz olarak kullanılması bu etkinin belirleyicilerinden olmuştur. Batılı güçlerin Orta Doğu'daki emperyalist sistemleri sonucunda 'çifte sömürgeleştirilmiş' (double-colonized) kadın figürü, sömürge sonrası süreçte de milli değerlerin simgesi ve toplumun devamı olarak daha ağır baskılara ve kontrollere maruz kalmıştır. Sıfır Noktasındaki Kadın ve Broken Verses eserlerinde ise iki kadın yazarın kadın aktivist karakterleri üzerinden yeniden ataerkil bakış açısıyla biçimlendirilen cinsiyetçi sosyal ve politik roller gözler önüne serilip Mısır ve Pakistan gibi Müslüman ülkelerdeki kadın mücadelesine çok yakın bir perspektiften bakılmıştır. Bu anlamda, iki yazarın he türlü şiddet ve baskı dolu yaşam hikâyelerindeki İslami siyaset, milliyetçilik ve kültür dinamikleri Şarkiyatçılığın bir tür devamı olarak analiz edilecektir. Bu çalışmada, iki farklı koşulda, fakat aynı bağlamda gerçekleşen kadın mücadelesi ve kadın hareketi, İslamcı ve Seküler feminizm olarak iki dala ayrılmış fakat ortak paydada buluşmuş teori alanları konusunda incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the selected works of Nawal El Saadawi and Kamila Shamsie, this research examines the absolute conditions in the stories of two Muslim women, geopolitically and geographically located in the same region, who struggle to survive in a very similar socio-cultural and socio-political context. The main subject of this study is the consolidation of Islamic fundamentalist politics, which gained power in the post-colonial period, in patriarchal societies and state administration. In line with the experiences and discourses from the colonial period, the use of Islam as the main source while identifying power with the policy of unity and integrity has affected social/societal roles. The patriarchally filtered sourcebook of Islam as a guide for legislative-executive power has been one of the determinants of this effect. The figure of the woman, who was 'double-colonized' due to the imperialist systems of the Western powers in the Middle East, was subjected to more severe pressures and controls as a symbol of national values and the continuation of society in the post-colonial period. In Woman at Point Zero and Broken Verses, through the female activist characters of the two female authors, gendered social and political roles shaped by the patriarchal perspective are revealed, and the women's struggle in Muslim countries such as Egypt and Pakistan is explored from a very close perspective. In this sense, the dynamics of Islamic politics, nationalism, and culture in the violent and oppressive life stories of the two authors will be analysed as a kind of continuation of Orientalism. In this study, the women's struggle and the women's movement, which took place in two different circumstances but in the same context, are analysed in a theoretical framework that are divided into two branches, Islamist and Secular feminism, but combined in common ground.