Bitki ekstraktlarıyla bakteriyel selüloz esaslı biyo-dokusuz yüzey üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterization of bacterial cellulose based bio-nonwovens with plant extracts
  1. Tez No: 953173
  2. Yazar: NUR KILINÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİCLE ÖZDEMİR KÜÇÜKÇAPRAZ, DOÇ. DR. MUSTAFA CÜCE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Biotechnology, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu tez çalışmasında, Giresun/Şebinkarahisar yöresinden sağlanmış tıbbi aromatik bitkilerden olan Helichrysum arenarium (L.) Moench., Thymus sipyleus Boiss. ve Mentha pulegium L. bitkilerinin ekstraktları ile bakteriyel selülozun (BS) in situ ve ex situ modifikasyonu yapılıp, biyoaktif materyaller içeren biyo-dokusuz yüzey üretiminin tamamen doğal kaynaklarla üretilmesi hedeflenmiştir. Çalışmada öncelikle bitki ekstraktları hazırlanmıştır. Hazırlanan bitki ekstraktlarının Yüksek Performanslı Sıvı Kromatografisi (HPLC) ile karakterizasyon çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Daha sonra kombucha kültür ortamında statik kültür ile üretilmiş bakteriyel selüloza ex situ modifikasyon ile farklı konsantrasyonlarda üretim yapılmıştır. In situ modifikasyon ile üretimde ise farklı konsantrasyonlarda üretim çalışmaları yapılmış olup BS biyo-dokusuz yüzey üretimi gerçekleşen konsantrasyonlar üzerinden çalışma devam etmiştir. Üretilen biyo-dokusuz yüzeylerden antibakteriyel özelliği en yüksek olan örneklere liyofilizasyon (dondurarak) kurutma işlemi yapılmıştır. Ayrıca ex situ modifikasyon ile üretilen biyo-dokusuz yüzeyler arasında antibakteriyel özelliği en yüksek konsantrasyonlar belirlenmiş ve aynı konsantrasyonlarda bitki ekstraktları %70-30 tensel/viskon spunlace dokusuz yüzey (62 g/m2) kumaşa uygulanmıştır. Çalışmanın son aşamasında üretilen tüm yüzeylerin antibakteriyel aktivite testleri, su tutma, şişme oranı ve porozite gibi analizleri yapılmıştır. Üretilen biyo-dokusuz yüzeylere Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM), Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopisi (FT-IR), Termogravimetrik Analiz (TGA), Diferansiyel Taramalı Kalorimetre (DSC), X-Işını Kırınımı (XRD) gibi yöntemler ile karakterizasyon çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda farklı ekstrakt türlerinin ve konsantrasyonlarının uygulama yöntemlerine göre etkileri karşılaştırılarak değerlendirilmiş ve yüksek antibakteriyel etkiye sahip gelişmiş özellikli biyo-dokusuz yüzeyler üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this work was to produce bio-nonwoven containing bioactive materials by in situ and ex situ modification of bacterial cellulose (BS) with extracts of medicinal aromatic plants Helichrysum arenarium (L.) Moench. -Thymus sipyleus Boiss. and Mentha pulegium L. from Giresun/Şebinkarahisar region. The study began with the preparation of plant extracts. The prepared plant extracts were characterised using High Performance Liquid Chromatography (HPLC). Production was then carried out at different concentrations with ex situ modification on bacterial cellulose produced using a static culture in a kombucha culture medium. Production studies were then carried out at different concentrations with in situ modification and the study continued at the concentrations at which BS bio-nonwoven surface production was performed. Samples exhibiting the highest antibacterial properties among the produced bio-nonwoven surfaces were then subjected to a freeze-drying process (lyophilisation). Additionally, the bio-nonwoven surfaces produced with ex situ modification were examined to determine the highest antibacterial concentrations, after which plant extracts were applied to a 70–30% Tencel/viscose spunlace nonwoven fabric (62 g/m²) at the same concentrations. In the final stage of the study, antibacterial activity tests and analyses of water retention, swelling ratio and porosity were performed on all produced surfaces. Characterisation studies were carried out on the produced bio-nonwoven surfaces using methods such as scanning electron microscopy (SEM), Fourier transform infrared spectroscopy (FT-IR), thermogravimetric analysis (TGA), differential scanning calorimetry (DSC) and X-ray diffraction (XRD). The effects of different extract types and concentrations according to application method were compared and evaluated as a result of the study, and advanced bio-nonwoven surfaces with a high antibacterial effect were produced.