Okul öncesi öğretmen adaylarının akademik motivasyonları ile akademik öz yeterlikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between academic motivation and academic self-efficacy of pre-service preschool teachers
- Tez No: 953174
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYCAN BULDUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
TUTAR, Betül, Okul öncesi öğretmen adaylarının akademik motivasyonları ile akademik öz yeterlikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi, Yüksek Lisans Tezi, Sivas, 2025. Bu çalışmanın amacı okul öncesi öğretmen adaylarının akademik motivasyonları ile akademik öz yeterlik inançları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeline göre yürütülmüştür. Araştırma, 306 okul öncesi öğretmen adayının katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Akademik Güdülenme Ölçeği (AGÖ)”ve "Öğretmen Öz yeterlik İnancı Ölçeği (ÖÖİÖ) kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizi kapsamında katılımcıların akademik motivasyon ve öz yeterlik düzeylerinin cinsiyetlerine göre farklılık gösterip göstermediğinin incelenmesinde bağımsız örneklemler için t-testi, sınıf düzeyine göre ise Tek Faktörlü Varyans Analizi (ANOVA) testi kullanılmıştır. Katılımcıların akademik motivasyon düzeyleri ile öz yeterlikleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla Pearson korelasyon katsayıları hesaplanmıştır. Araştırma sonucunda, okul öncesi öğretmen adaylarının akademik motivasyon ve öz yeterliklerinin orta düzeyin biraz üzerinde olduğu ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda okul öncesi öğretmen adaylarının akademik motivasyon ve öz yeterlik inançları cinsiyete göre anlamlı farklılık gösterdiği fakat öğrenim gördükleri sınıf düzeyine göre anlamlı farklılık göstermediği sonucuna varılmıştır. Bir diğer araştırma sonucuna göre katılımcıların akademik motivasyonları ile akademik öz yeterlikleri arasında pozitif, orta düzeyde ve anlamlı ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
TUTAR, Betül. The Relationship Between Academic Motivation and Academic Self-Efficacy of Pre-Service Preschool Teachers, Master's Thesis, Sivas, 2025. The aim of this study is to examine the relationship between the academic motivation and academic self-efficacy beliefs of pre-service preschool teachers. The study was conducted using the correlational survey model, one of the quantitative research methods. The research was carried out with the participation of 306 pre-service preschool teachers. The“Academic Motivation Scale (AMS)”and the“Teacher Self-Efficacy Belief Scale (TSEBS)”were used as data collection tools. In the analysis of the data obtained, an independent samples t-test was used to determine whether the participants' academic motivation and self-efficacy levels differed by gender, and a One-Way Analysis of Variance (ANOVA) was used for class level comparisons. Pearson correlation coefficients were calculated to determine the relationship between participants' academic motivation levels and self-efficacy. The study found that the academic motivation and self-efficacy of pre-service preschool teachers were slightly above the moderate level. It was also concluded that their academic motivation and self-efficacy beliefs differed significantly by gender but did not show a significant difference based on their class level. Another finding of the study revealed a positive, moderate, and significant relationship between participants' academic motivation and academic self-efficacy.