Mono- ve bidentat azot içerikli tiyo-fosfor grubu ni(II)koordinasyon bileşiklerinin sentez ve yapılarının aydınlatılması
Synthesis and structure elucidation of mono- and bidentate nitrogen-containing thio-phosphorus group ni(II) coordination compounds
  1. Tez No: 953213
  2. Yazar: NİSA NUR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL GAZİ SAĞLAM, DR. ELİF BULAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Literatürde var olan 2,4-bis(3,4-dimetoksifenil)-1,3,2,4-ditiyadifosfetan-2,4-disülfürü (SAV-A1) bileşiğinin n-pentanol ve 2-pentanol ile reaksiyonundan 2 adet ditiyofosfonik asit [R(OR1)P(S)SH] ve [R(OR2)P(S)SH]; kararlı amonyum tuzlarına ([NH4L1] ve [NH4L2]) dönüştürüldü. Amonyum tuzlarının NiCl2.6H2O tuzuyla reaksiyonundan dört koordinasyonlu iki ditiyofosfonato nikel(II) kompleksi ([Ni(L1)2] ve [Ni(L2)2]) hazırlandı. Bilinen dört koordinasyonlu bu komplekslerin, azot içerikli çeşitli yapıdaki Lewis bazı ligandlarıyla (piridin/py, bipiridin/bpy ve 4-pikolin/4-pico), azot içeren altı koordinasyonlu yeni Ni(II) kompleksleri ([Ni(L1)2(py)2], [Ni(L2)2(py)2], [Ni(L1)2(4-pico)2], [Ni(L2)2(4-pico)2], [Ni(L1)2(bpy)] ve [Ni(L2)2(bpy)]) sentezlendi. Yeni komplekslerin yapıları elementel analizleri, IR, ESI-MS ve manyetik alınganlık ölçümleriyle (meff) aydınlatıldı. Ayrıca [Ni(L1)2(bpy)] kompleksinin yapısı tek kristal x-ışını kırınımı yöntemi ile aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
Two dithiophosphonic acids [R(OR1)P(S)SH] and [R(OR2)P(S)SH] were produced by the reaction of the 2,4-bis(3,4-dimethoxyphenyl)-1,3,2,4-dithiaphosphetane-2,4-disulfide (SAV-A1), which known previously with n-pentanol and 2-pentanol, and these were subsequently transformed into stable ammonium salts ([NH4L1] and [NH4L2]). NiCl2.6H2O and ammonium salts. By interacting with the metal salt, two four-coordinate dithiophosphonato nickel(II) complexes ([Ni(L1)2] and [Ni(L2)2]) were synthesized. A variety of nitrogen-containing Lewis base ligands, including pyridine/py, bipyridine/bpy, and 4-picoline/4-pico, were used to obtain the known four-coordinate complexes of these compounds. This resulted in the creation of new six-coordinate Ni(II) complexes, which are [Ni(L1)2(py)2], [Ni(L2)2(py)2], [Ni(L1)2(4-pico)2], [Ni(L2)2(4-pico)2], [Ni(L1)2(bpy)], and [Ni(L2)2(bpy)]. The structures of the new complexes were elucidated through elemental analyses, IR, ESI-MS, and magnetic susceptibility measurements (meff). Additionally, the structure of the [Ni(L1)2(bpy)] complex was done using single-crystal X-ray diffraction.