Elektrik dağıtım sistemlerinde görüntü işleme tabanlı anomali tespiti: SAM ve derin öğrenme uygulaması
Image processing-based anomaly detection in electricity distribution systems: An application of SAM and deep learning
- Tez No: 953275
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SİRAÇ ÖZERDEM, DOÇ. DR. EMİNE ELİF TÜLAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Elektrik dağıtım şebekelerinde izolatörler, direkler (towers) ve spancer gibi bileşenlerde meydana gelen kırık, çatlak, ark yanığı ve diğer anomalilerin hızlı ve doğru bir şekilde tespit edilmesi, enerji iletim sistemlerinin güvenliği ve bakım süreçlerinin verimliliği açısından büyük önem taşımaktadır. Literatürde bu tür anomalilerin tespiti için çeşitli yöntemler geliştirilmiş olsa da, mevcut çalışmalar çoğunlukla belirli kısıtlamalara sahiptir ve genellikle tek bir bileşen üzerine yoğunlaşmaktadır. Bu çalışmada, dağıtım şebekesindeki farklı bileşenlerdeki anomalilerin belirlenmesi amacıyla Segment Anything Model (SAM) ve dört farklı derin öğrenme tabanlı sınıflandırıcı kullanılarak kapsamlı bir analiz gerçekleştirilmiştir. Roboflow platformundan sağlanan açık kaynaklı veri seti, toplamda 1539 görüntü içermekte olup; kırık izolatör, ark yanığı olan izolatör, sağlam izolatör, direk (towers) ve spancer gibi bileşenlere ait etiketlenmiş verilerden oluşmaktadır. Ön işleme aşamasında veri seti tekrar etiketlenerek genişletilmiş ve veri artırma (data augmentation) teknikleri uygulanmıştır. Analizler, Google Colab platformunda pandas, numpy, torch gibi açık kaynak kütüphaneleri kullanılarak Python programlama dili ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma segmentasyon ve sınıflandırma olmak üzere iki aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada, SAM algoritması kullanılarak görüntülerdeki bileşenlerin otomatik segmentasyonu gerçekleştirilmiş ve modelin %88,55 doğruluk oranı ile başarılı bir ayrıştırma yaptığı belirlenmiştir. İkinci aşamada ise SAM tarafından üretilen segmentasyon maskeleri dört farklı derin öğrenme modeli olan MobileNetV2, ResNet50, Vision Transformer (ViT) ve VGG-16 ile sınıflandırılmış ve modellerin başarımı doğruluk (accuracy), kesinlik (precision), duyarlılık (recall) ve F1 skoru metrikleri üzerinden değerlendirilmiştir. Yapılan karşılaştırmalar sonucunda, MobileNetV2 modelinin diğer sınıflandırıcılara kıyasla en yüksek doğruluk oranına (%84,21) ulaştığı ve dağıtım şebekesindeki anomalilerin tespitinde en iyi performansı gösterdiği belirlenmiştir. Sonuçlar, Segment Anything Model (SAM) algoritmasının elektrik dağıtım hatlarındaki anomali tespit süreçlerinde başarılı bir yaklaşım sunduğunu, farklı derin öğrenme modelleri ile entegre edilerek kullanımının modelin genelleme yeteneğini artırabileceğini ve enerji dağıtım şebekelerinin bakım süreçlerini daha hızlı ve etkin hale getirebileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The rapid and accurate detection of anomalies, such as fractures, cracks, arc burns, and other defects in components like insulators, towers, and spacers within electrical distribution networks, is of critical importance for the safety of power transmission systems and the efficiency of maintenance processes. Although various methods have been developed in the literature for detecting such anomalies, existing studies are often limited in scope and primarily focus on a single component. In this study, a comprehensive analysis was conducted using the Segment Anything Model (SAM) and four different deep learning-based classifiers to identify anomalies in various components of the distribution network. The open-source dataset obtained from the Roboflow platform consists of a total of 1,539 images, including labeled data for broken insulators, arc-burned insulators, intact insulators, towers, and spacers. In the preprocessing stage, the dataset was re-annotated, expanded, and data augmentation techniques were applied. The analyses were performed using the Python programming language on the Google Colab platform, utilizing open-source libraries such as pandas, numpy, and torch. The study consists of two main stages: segmentation and classification. In the first stage, automatic segmentation of the components in the images was performed using the SAM algorithm, which achieved a segmentation accuracy of 88.55%. In the second stage, the segmentation masks generated by SAM were classified using four deep learning models: MobileNetV2, ResNet50, Vision Transformer (ViT), and VGG-16. The performance of these models was evaluated using accuracy, precision, recall, and F1-score metrics. The comparative results revealed that the MobileNetV2 model achieved the highest accuracy (84,21%) among the classifiers and demonstrated the best performance in anomaly detection within the distribution network. The findings indicate that the Segment Anything Model (SAM) provides a successful approach for anomaly detection in electrical distribution lines. Furthermore, integrating SAM with different deep learning models can enhance its generalization capability, thereby contributing to faster and more efficient maintenance processes in power distribution networks.