Kentsel alanların yenilenmesi yeniden kente kazandırılması ve rehabilitasyonu Balbey Mahallesi (Antalya/Türkiye) örneği
Renewal and rehabilitation of urban areas case of Balbey Neighborhood
- Tez No: 953274
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NALAN DAMLA YILMAZ USTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Balbey Mahallesi gibi bir kentsel alanda yapılan yenileme, rehabilite etme ve kentle yeniden bütünleştirme çalışmalarını incelemek, bu çalışmaların neden yapıldığını, nasıl yapıldığını ve sonuçlarını analiz etmek ve bu süreçten elde edilen bilgileri diğer kentsel yenileme projelerine uygulanabilir bir şekilde aktarılması amaçlanmıştır. Balbey Mahallesi'nin tarihi, coğrafi, sosyal ve ekonomik yapısını araştırıp, mahalledeki kentsel dönüşümün nedenleri belirlenmiştir. Balbey Mahallesi'ndeki kentsel dönüşüm süreci detaylı bir şekilde incelenerek, bu sürecin nasıl planlandığını, uygulandığını, finanse edildiği, yönetildiğini ve izlendiği gözlemlenmiştir. Balbey Mahallesi'ndeki kentsel dönüşümün sonuçlarını analiz edilerek, bu sürecin mahalle sakinleri, çevre ve kent ekonomisi gibi farklı paydaşlar üzerindeki etkilerini değerlendirilmiştir. Balbey Mahallesi'ndeki kentsel dönüşüm sürecinin başarı faktörlerini belirlenerek ve bu faktörlerin diğer kentsel dönüşüm projelerine uygulanabilir bir şekilde aktarılması için metod oluşturulmuştur. Son olarak, Balbey Mahallesi'ndeki kentsel dönüşüm süreci hakkında elde edilen bulgular kullanılarak, kentsel dönüşüm projelerinin planlama, uygulama ve izleme süreçlerinde kullanılabilecek öneriler sunulmuştur. Bu nedenle de çıkardığımız teorik sonuca da uygun olarak kentsel yenileme ve rehabilitasyon süreçlerine dair genel değerlendirmeler yapılarak ve gelecekteki projeler için somut öneriler sunulmuştur. Bu önerilerin, kentsel dönüşümün daha etkili ve verimli bir şekilde gerçekleştirilmesi ve sürdürülebilirliğin sağlanması için önemli bulgular olduğu sonucu ortaya çıkarıldı.
Özet (Çeviri)
The study aims to examine the renewal, rehabilitation, and reintegration efforts conducted in an urban area like Balbey Neighborhood, analyze why and how these efforts were undertaken, evaluate their outcomes, and transfer the insights gained from this process into a practical framework for other urban renewal projects. The historical, geographical, social, and economic structure of Balbey Neighborhood was investigated, and the reasons behind the urban transformation in the area were identified. By examining the urban transformation process in detail, observations were made regarding how the process was planned, implemented, financed, managed, and monitored. The outcomes of the urban transformation in Balbey Neighborhood were analyzed, and the effects of this process on various stakeholders, including residents, the environment, and the urban economy, were evaluated. Success factors of the urban transformation process in Balbey were identified, and a methodology was developed to apply these factors to other urban transformation projects. Finally, based on the findings obtained from the urban transformation process in Balbey Neighborhood, recommendations were proposed for use in the planning, implementation, and monitoring of urban transformation projects. In line with the theoretical conclusions drawn, general evaluations were made regarding urban renewal and rehabilitation processes, and concrete suggestions were provided for future projects. These recommendations were concluded to be significant findings for achieving more effective and efficient urban transformation and ensuring sustainability.