Metastatik kanser hastalarında nivolumab immünoterapi tedavisinde görülen hiperprogresyon oranı
Rate of hyperprogression observed during nivolumab immunotherapy in patients with metastatic cancer
  1. Tez No: 953326
  2. Yazar: ONUR MERT BENDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN ŞAHİNGÖZ ERDAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, İç Hastalıkları, Oncology, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Giriş ve Amaç: İmmün kontrol noktası inhibitörleri, kanser tedavisinde paradigma değişikliğine yol açmış, önemli bir terapötik seçenek haline gelmiştir. Bu ajanlara yanıt olarak nadir ancak klinik olarak anlamlı bir durum olan hiperprogresyon, tümör büyüme hızında tedaviyle ilişkili dramatik bir artışla karakterizedir. Hiperprogresyon, klasik immün ilişkili advers olaylardan farklı olarak, immünoterapilere karşı gelişen olumsuz bir yanıt paternidir. Bu çalışmanın amacı, metastatik kanser hastalarında nivolumab immünoterapisi sonrası hiperprogresyon oranını belirlemek ve ilişkili klinik özellikleri değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: 1 Ocak 2022 - 31 Aralık 2024 tarihleri arasında SBÜ Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde retrospektif kesitsel çalışma yapıldı. Metastatik kanser tanısı ile en az 3 ay nivolumab tedavisi alan 18 yaş üstü hastalar çalışmaya dahil edildi. Hiperprogresyon tanısı Champiat kriterlerine göre konuldu. Demografik özellikler, tedavi yanıtları, progresyonsuz sağkalım ve genel sağkalım süreleri analiz edildi. Bulgular: Toplam 161 hasta çalışmaya dahil edildi (%72,7 erkek, medyan yaş 66). En sık tanı akciğer kanseri (%55,9) olup, hiperprogresyon oranı %9,9 (16 hasta) saptandı. Hiperprogresyon gelişen hastalarda mortalite oranı %87,5, medyan genel sağkalım 18,5 ay olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective:Immune checkpoint inhibitors have led to a paradigm shift in cancer treatment and emerged as a major therapeutic advancement. Hyperprogression, a rare but clinically significant response pattern in response to these agents, is characterized by a dramatic, treatment-related increase in tumor growth rate. Hyperprogression, unlike classical immune-related adverse events, represents an unfavorable response pattern to immunotherapies. This study aims to determine the rate of hyperprogression after nivolumab immunotherapy in metastatic cancer patients and to evaluate associated clinical features. Material and Methods: A retrospective cross-sectional study was conducted between January 1, 2022, and December 31, 2024, at SBÜ Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital. Patients over 18 years of age with metastatic cancer who received nivolumab treatment for at least 3 months were included. Hyperprogression diagnosis was made according to Champiat criteria. Demographic characteristics, treatment responses, progression-free survival, and overall survival were analyzed. Results: A total of 161 patients were included (72.7% male, median age 66). The most common diagnosis was lung cancer (55.9%), and the hyperprogression rate was 9,9% (16 patients). In patients who developed hyperprogression, the mortality rate was 87,5% and median overall survival was 18.5 months.