Sağlıklı bireylerde baş önde postürün solunum kas kuvveti ve enduransı, gövde pozisyon hissi, denge ve vücut farkındalığı üzerine etkisinin incelenmesi
Investgation of the effect of head forward posture on respiratory muscle strength and endurance, trunk position sense, balance and body awareness in healthy individuals
  1. Tez No: 953325
  2. Yazar: DUYGU TOPSAKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ABİT KOCAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Çalışmamızın amacı sağlıklı bireylerde baş önde postür solunum kas kuvveti ve enduransı, gövde pozisyon hissi, denge ve vücut farkındalığı üzerine etkisini incelemektir. Çalışmaya katılan bireylerin sosyo-demografik özellikleri kaydedildi. Kraniovertebral açı değerlendirlmesi fotogrometri yöntemi ile İmageJ programı kullanarak hesaplandı. Solunum kas kuvveti için ağız içi basınç ölçer cihazı ile maksimum inspiratuar kas kuvveti (MİP) ve maksimum ekspiratuar kas kuvveti (MEP) değerleri ölçüm yapılarak kaydedildi, solunum kas enduransı için sabit iş yükü testi ile Powerbreathe kullanılarak değerlendirildi. Gövde pozisyon hissi dijital inklinometre, denge Biodex Denge Sistemi ile postüral stabilite testi kullanılarak değerlendirildi. Vücut farkındalığında ise Vücut Farkındalığı Anketi kullanıldı. Çalışmamızda baş önde postürün solunum kas kuvveti (MIP, MEP) ve enduransı üzerinde anlamlı etkileri olduğu bulundu (p < 0.01). Solunum kas enduransında anlamlı azalma gözlenmiştir (p = 0.002). Gövde pozisyon hissi açısından ise sağ tarafta anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir (p = 0.015), vücut farkındalığı ve postüral stabilite parametrelerinde anlamlı değişiklikler gözlenmedi. Regresyon analizinde özellikle maksimum inspiratuar basınç (MIP) baş önde postürün belirleyici faktörlerinden biri olarak kaydedildi. (Beta = -0.581, p < 0.001) Elde edilen bulgular, baş önde postürün solunum kas kuvveti, solunum enduransı ve gövde pozisyon hissi üzerinde etkili olduğunu; ancak denge ve genel vücut farkındalığı üzerinde belirgin bir etkisinin olmadığını göstermektedir. Bu sonuçlar, fizyoterapi ve rehabilitasyon yaklaşımlarında solunum kaslarının güçlendirilmesi ve proprioseptif duyunun desteklenmesinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to investigate the effects of head-forward posture on respiratory muscle strength and endurance, trunk position sense, balance and body awareness in healthy individuals. The socio-demographic characteristics of the individuals participating in the study were recorded. Craniovertebral angle assessment was calculated using the photogrometry method using the ImageJ program. For respiratory muscle strength, maximum inspiratory muscle strength (MIP) and maximum expiratory muscle strength (MEP) values were measured and recorded with an intraoral pressure meter device, and respiratory muscle endurance was evaluated using a constant workload test and powerbreathe. Trunk position sense was evaluated using a digital inclinometer, and balance was evaluated using the Biodex Balance System and postural stability test. Body Awareness Questionnaire was used for body awareness.