Ratlarda oluşturulan kritik boyutlu kalvaryal defektlerde liraglutid kullanımının farklı greft türlerinin iyileşmesine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of liraglutide use on healing of different graft types in critical size calvarial defects in rats
  1. Tez No: 953551
  2. Yazar: NECATİ ZAVRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSAN LEKTEMÜR ALPAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Amaç: Kritik boyutlu kemik defektlerinin tedavisinde greft materyalleri sıklıkla kullanılmakta olup, bu materyallerin rejeneratif etkinliğini artırmaya yönelik farmakolojik destekler giderek önem kazanmaktadır. Bu çalışmada, glukagon benzeri peptid-1 reseptör agonisti olan Liraglutide (LİRA)'ın, farklı greft materyalleri ile birlikte kullanıldığında kemik rejenerasyonu üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Yöntem: Altı ila sekiz haftalık erkek Wistar sıçanlarında, her iki parietal kemikte 5 mm çapında kritik boyutta kalvaryal defektler cerrahi olarak oluşturuldu. Çalışmada sekiz deney grubu belirlendi: kontrol, otojen greft, allogreft, ksenogreft ve bunların LİRA ile tedavi edilen karşılıkları. LİRA, sekiz haftalık iyileşme süresi boyunca günlük 0,3 mg/kg dozunda subkutan olarak uygulandı. Deney sürecinin sonunda hayvanlara ötenazi uygulandı ve elde edilen örnekler histomorfometrik analiz, mikrobilgisayarlı tomografi (mikro-BT) ve immünohistokimyasal incelemeler için kullanıldı. İmmünohistokimyasal analizlerde β-Katenin, KMP-2, osteriks, osteoprotegerin, RANKL ve RUNX2 belirteçleri değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Bone graft materials are frequently employed in the treatment of criticalsized bone defects, and pharmacological agents that can enhance their regenerative efficacy have gained increasing interest. This study aimed to investigate the effects of the glucagon-like peptide-1 (GLP-1) receptor agonist Liraglutide (LIRA) on bone regeneration when combined with different graft materials. Method: Bilateral critical-sized calvarial defects (5 mm in diameter) were surgically created in 6–8-week-old male Wistar rats. Eight experimental groups were established: control, autograft, allograft, xenograft, and their respective counterparts treated with LIRA. LIRA was administered subcutaneously at a dose of 0.3 mg/kg/day throughout the 8-week healing period. Following euthanasia, samples were analyzed using histomorphometry, micro-computed tomography (micro-CT), and immunohistochemistry targeting β-catenin, BMP-2, osterix, osteoprotegerin, RANKL, and RUNX2.