Deprem ve zemin sıvılaşması sonucunda oluşabilecek altyapı hasarlarının analizi: Sakarya ili Akyazı örneği
Analysis of infrastructure damages due to earthquake and soil liquefiation: Sample of Akyazi of Sakarya
  1. Tez No: 953552
  2. Yazar: SERHAT YALÇIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVRA AKBİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Afet Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Merkezi tarafından hazırlanan Türkiye Deprem Haritasına göre, Marmara ve çevresinde aktif fayların bulunması nedeniyle, Sakarya ili deprem kuşağında bulunmaktadır. Sakarya ilinin en büyük doğal felaket tehlikesi depremdir. Literatürde Sakarya ili merkez alınarak deprem analizleri yapılmıştır. Bu analizler 6 şiddeti ve üzerinde gerçekleşen depremlerle yapılmıştır. Bir bölgenin deprem analizi tahmin edilirken merkez ve çevresinde oluşan depremlerde göz önüne alınmalıdır. Çünkü 1999 Marmara Depreminin merkezi Gölcük olmasına rağmen resmi kayıtlara göre Eskişehir ilinde 33 can kaybı yaşanmıştır. Deprem analizini olasılıksal olarak tahmin ettiğimiz çalışmamızda Sakarya İli merkez alınarak 100 km çapında oluşan Mw>3'ten oluşan toplamda 1953 tane deprem kaydı göz önüne alınarak En Küçük Kareler Yöntemi ile 5-10-25-50 yıl aralıklarla oluşabilecek deprem risk analizi yapılmıştır. Deprem anında zemin hasarlarına neden olan en önemli faktörlerden biri zemin sıvılaşmasıdır. Zeminde farklı türlerde deformasyonlara neden olan sıvılaşmanın yerleşim alanlarında meydana gelmesi halinde yapıların oturması, yan yatması, devrilmesi gibi çeşitli yapısal hasarlar meydana gelmektedir. Sakarya ili, Akyazı ilçesi merkezinin zemin parametreleri jeolojik ve jeofizik deneylerle elde edilip sıvılaşma analizleri yapılmıştır. Sıvılaşabilir alanlar belirlendikten sonra bu alanlara denk gelen konut, camii, okul fabrika gibi vs. üst yapılar ve içme suyu hatları ayrıntılı bir şekilde coğrafi bilgi sistemlerine işlenerek sıvılaşabilir alanlarda oluşabilecek yapısal hasarlar belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Kandilli Observatory and Earthquake Research Center, prepared by Turkey Earthquake According to the map, due to the presence of Marmara and around active fault, earthquake zone is located in Sakarya province. The greatest danger of natural disaster in Sakarya province is earthquake. In the literature, earthquake analyzes have been made by taking Sakarya as the center. These analyzes were made with earthquakes of 6 intensity and above. While predicting the earthquake analysis of a region, earthquakes occurring in the center and its vicinity should be taken into consideration. Because, although the center of the 1999 Marmara Earthquake was Gölcük, 33 lives were lost in Eskişehir, according to official records. In our study where we predicted the earthquake analysis as probabilistic, taking into account a total of 1953 earthquake records consisting of Mw> 3 formed by the center of Sakarya province with a diameter of 100 km, an earthquake risk analysis that may occur at intervals of 5-10-25-50 years was performed with the Least Squares Method. One of the most important factors causing ground damage during an earthquake is ground liquefaction. In case of liquefaction, which causes different types of deformations in the ground, occurs in residential areas, various structural damages such as settling, tilting, and overturning of the structures occur. Soil parameters of Sakarya province, Akyazı district center were obtained by geological and geophysical experiments and liquefaction analyzes were made. After determining the liquefiable areas, the houses, mosques, schools, factories etc. Structural damages that may occur in liquefiable areas were tried to be determined by processing the superstructures and drinking water lines in geographical information systems in detail.