Synthesis and characterization of tartaric acid based helical polymers
Tartarik asit bazli sarmal polimerlerin sentezi ve karakterizasyonu
- Tez No: 953584
- Danışmanlar: PROF. DR. AKIN AKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Sarmal yapıların doğada sıkça bulunması ve biyomoleküllerin fonksiyonlarını etkilemesi bilim insanlarını bahsedilen sarmal yapıların moleküler düzeyde taklit edilmesinin yanı sıra kiral algılama ve dairesel polarize ışık (circularly polarized light) saçan cihazlar gibi çeşitli uygulama alanlarında kullanılması konusunda teşvik etmiştir. Öte yandan, sentetik sarmal polimerlerde sarmallık çoğunlukla yan zincir etkileşimleri kullanılarak sağlanmaktadır. Bu bağlamda, polimerlerin omurga kiralitesinin de sarmallık katabileceğini göstermek adına, tartarik asit bazlı üç farklı polimer tasarlanmış ve sentezlenmiştir. Sentezlenen polimerler UV-Vis, floresans, IR ve ECD gibi spektroskopik yöntemlerle karakterize edilmiştir. Tasarlanan polimerlerin sarmal yapılara sahip olduğu gözlenmiştir ve deneysel gözlemlere ek olarak, polimerlerin sarmal yapıları moleküler mekaniksel hesaplar ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Story of synthetic helical polymers has started with extreme abundance of helix motif in nature. This inspired scientists to replicate the helix motif in molecular level, and find potential application areas ranging from chiral recognition to circularly polarized light emitting devices. On the other hand, the number of ways of providing helicity is limited, and the helicity is generally provided by exploting side-chain interactions. To show that backbone chirality of a polymer can also provide helicity, three different polymers bearing tartaric acid-derived backbone with incorporation of chromophores have been synthesized and characterized by spectroscopic methods, including UV-Vis, fluorescence, IR and ECD. It has been shown that designed polymers exhibit helical conformations, and experimental findings were supported by molecular mechanics calculations.