Şizofreni hastalarına bakım verenlere uygulanan Farkındalık Temelli Öz Şefkat Programı'nın bakım yükü, yaşam doyumu ve baş etme düzeylerine etkisi
The effect of Mindfulness-Based Self-Compassion Program applied to caregivers of schizophrenia patients on caregiver burden, life satisfaction and coping levels
  1. Tez No: 953630
  2. Yazar: BÜŞRA KAYAASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN LÖK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı şizofreni hastalarının bakım verenlerine uygulanan Farkındalık Temelli Öz Şefkat Programı'nın“bakım yükü”,“yaşam doyumu”ve“stresle başa çıkma”üzerine etkisini incelemektir. Araştırma, ön test-son test düzeninde tasarlanmış paralel gruplu randomize kontrollü bir çalışmadır. Çalışma, ClinicalTrials.gov'da (NCT06941909) kayıt altına alınmıştır. Çalışmanın grubunu Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ruh sağlığı ve Hastalıkları Polikliniğine kayıtlı şizofreni hastalarının bakım verenleri oluşturmuştur. Çalışma grubuna müdahale (22) ve kontrol grubunda (22) olmak üzere 44 bakım veren alınmıştır. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Zarit Bakıcı Yükü Ölçeği, Yaşam Doyumu Ölçeği ve Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği ile toplanmıştır. Müdahale grubundaki katılımcılara, haftada 1 oturum olacak şekilde sekiz hafta FTÖŞP uygulanmış, kontrol grubuna herhangi bir müdahale yapılmamıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistikler, bağımlı ve bağımsız gruplarda t testi, ki-kare analizleri ile etki büyüklüğüne yönelik Cohen d ve kısmi eta kare analizlerinden yararlanılmıştır. Zaman ve grup etkileşimi ise karma ANOVA analizi ile değerlendirilmiştir. Bağımsız değişkenler yönünden gruplar arası homojenlik ki-kare analizi (çok gözlü ki-kare, Yates düzeltmeli ki-kare, Fisher Kesin testi) yapılarak değerlendirilmiştir. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre, Farkındalık Temelli Öz Şefkat Programı'nın bakım veren bireylerin bakım yükü, yaşam doyumu ve stresle başa çıkma tarzlarına olumlu etkisi olmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effect of the Mindfulness-Based Self-Compassion Program applied to caregivers of individuals with schizophrenia on caregiver burden, life satisfaction, and coping with stress. This research was designed as a parallel-group randomized controlled trial with a pretest-posttest design and was registered at ClinicalTrials.gov (NCT06941909). The study sample consisted of caregivers of patients diagnosed with schizophrenia who were registered at the Psychiatry Outpatient Clinic of Selçuk University Faculty of Medicine Hospital. A total of 44 caregivers were included in the study, with 22 in the intervention group and 22 in the control group. Data were collected using the Personal Information Form, Zarit Burden Interview (ZBI), Satisfaction with Life Scale (SWLS), and the Ways of Coping Questionnaire (WCQ). Participants in the intervention group received the Mindfulness-Based Self-Compassion Program once a week for eight weeks, while the control group received no intervention. In the evaluation of the data, descriptive statistics, independent and paired samples t-tests, chi-square analyses, and effect size measurements using Cohen's d and partial eta squared were utilized. The interaction between time and group was assessed using mixed ANOVA analysis. Group homogeneity in terms of independent variables was examined with chi-square tests (multi-cell chi-square, Yates corrected chi-square, and Fisher's exact test). According to the findings, the Mindfulness-Based Self-Compassion Program had positive effects on caregiver burden, life satisfaction, and coping strategies among caregivers. After the intervention, significant increases were observed in the intervention group in life satisfaction and effective coping strategies, including the subscales of self-confident approach, optimistic approach, and seeking social support.