Otizm spektrum bozukluğu tanılı çocukların ebeveynlerinde bilişsel duygu düzenleme stratejileri ve öz-şefkat düzeylerinin incelenmesi
Examination of cognitive emotion regulation strategies and self-compassion levels in parents of children diagnosed with autism spectrum disorder
  1. Tez No: 953655
  2. Yazar: RABİA GÜL ÖZDAMAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Araştırmanın amacı Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) tanılı çocukların ebeveynlerinde bilişsel duygu düzenleme stratejileri ve öz-şefkat düzeylerinin incelenmesidir. Araştırmanın örneklemi Ankara ili Yenimahalle ilçesinde yaşayan 3-18 yaş arasındaki 76 (49 kadın, 27 erkek) OSB tanılı çocuğun ebeveynleri ve 75 (59 kadın, 16 erkek) normal gelişim gösteren çocuğun ebeveynlerinden oluşmaktadır. Ebeveynlere Demografik Bilgi Formu, Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği ve Öz-şefkat Ölçeği uygulanmıştır. OSB tanılı çocukların ebeveynlerinin bilişsel duygu düzenleme ve öz-şefkat düzeylerinin demografik özelliklerine göre karşılaştırılmasında bağımsız gruplar t testi ve tek yönlü ANOVA analizi kullanılmıştır. OSB tanılı çocukların ebeveynlerinin bilişsel duygu düzenleme stratejileri ve öz-şefkat düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek için pearson korelasyon analizi yapılmıştır. OSB tanılı çocukların ebeveynleri ile normal gelişim gösteren çocukların ebeveynlerinin karşılaştırılmasında bağımsız gruplar t testi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda; OSB tanılı çocukların ebeveynlerinin cinsiyetine göre öz-şefkat düzeyleri farklılaşmıştır. Babaların öz-şefkat düzeyi annelere göre daha yüksek bulunmuştur. Ebeveynin yaşı, eğitim durumu, gelir düzeyi, çocuğun yaşı ve çocuğun cinsiyetine göre anlamlı farklılaşma tespit edilmemiştir. OSB tanılı çocukların ebeveynlerinde pozitif tekrar odaklanma, plana tekrar odaklanma, pozitif yeniden gözden geçirme ve kabul etme stratejileri ile öz-şefkat arasında pozitif yönlü ilişki; kendini suçlama, yıkım ve başkalarını suçlama ile öz-şefkat arasında negatif yönlü ilişki tespit edilmiştir. OSB tanılı çocukların ebeveynleri ile normal gelişim gösteren çocukların ebeveynlerinin bilişsel duygu düzenleme ve öz-şefkat düzeyleri karşılaştırıldığında; OSB tanılı çocukların ebeveynlerinde bilişsel duygu düzenlemenin kabul etme ve pozitif tekrar odaklanma düzeyi, normal gelişim gösteren çocukların ebeveynlerine göre daha yüksektir. Normal gelişim gösteren çocukların ebeveynlerinde kendini suçlama ve başkalarını suçlama düzeyi, OSB tanılı çocukların ebeveynlerine göre daha yüksektir. OSB tanılı çocukların ebeveynlerinin öz-şefkat düzeyi, normal gelişim gösteren çocukların ebeveynlerine göre daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the cognitive emotion regulation strategies and self-compassion levels in parents of children diagnosed with Autism Spectrum Disorder (ASD). The sample of the study consists of parents of 76 (49 female, 27 male) children diagnosed with ASD and 75 (59 female, 16 male) parents of typically developing children between the ages of 3-18. Demographic Information Form, Cognitive Emotion Regulation Scale and Self-Compassion Scale were applied to the parents. Independent samples t-test and one-way ANOVA analysis were used to compare the cognitive emotion regulation and self-compassion levels of parents of children diagnosed with ASD according to demographic characteristics. Pearson correlation analysis was conducted to determine the relationship between the cognitive emotion regulation strategies and self-compassion levels of parents of children diagnosed with ASD. Independent samples t-test was used to compare the parents of children diagnosed with ASD with those of typically developing children. As a result of the analyses performed, the self-compassion levels of the parents of children diagnosed with ASD differed according to their gender. Fathers' self-compassion levels were found to be higher than mothers. No significant difference was found according to the parent's age, education level, income level, child's age and child's gender. In parents of children with ASD, a positive relationship was found between positive refocusing, refocus on planning, positive reappraisal and acceptance strategies and self-compassion; a negative relationship was found between self-blame, catastrophizing and blaming others and self-compassion. When the cognitive emotion regulation and self-compassion levels of parents of children diagnosed with ASD and parents of typically developing children were compared; the level of cognitive emotion regulation acceptance and positive refocusing was higher in parents of children diagnosed with ASD than in parents of typically developing children. The level of self-blame and blaming others was higher in parents of typically developing children than in parents of children diagnosed with ASD. The self-compassion level of parents of children diagnosed with ASD was found to be higher than in parents of typically developing children.