Comparison of CO2 and CO hydrogenation by coprecipitated Co/Al2O3
Birlikte çöktürme yöntemiyle hazırlanmış Co/Al2O3 katalizörleri üzerinde CO ve CO2 hidrojenasyonunun karşılaştırması
  1. Tez No: 95377
  2. Yazar: MUSTAFA ATAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP İLSEN ÖNSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET BİRLİKTE ÇÖKTÜRME YÖNTEMİ İLE HAZIRLANMIŞ Co/Al203 KATALİZÖRLERİ ÜZERİNDE CO VE C02 HİDRO JENASYONUNUN KARŞILAŞTIRILMASI Bu tezin ana amacı, C02 ve CO hidrojenasyonun birlikte çöktürülmüş ağırlıkça %36 kobalt içeren C0/AI2O3 katalizörü üzerinde karşılaştırmasıdır. Reaksiyon değişkenlerinin ürün ve ürün dağılımı üzerindeki etkilerini açıklamak için C02 hidrojenasyonu oldukça geniş reaksiyon şartlarında incelenmiştir. Reaksiyon kinetiğinin ve mekanizmasının belirlenmesi için deneyler yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar aynı katalizör üzerinde CO hidrojenasyonu için daha önce elde edilmiş sonuçlarla karşılaştırılmıştır. C02 hidrojenasyonun %36 (ağırlıkça) C0/AI2O3 katalizörü üzerindeki ürün dağılımı ve kinetiği, atmosferik basınçta 473-543 K sıcaklık aralığında sabit yataklı mikro reaktörde incelenmiştir. Kinetik veriler 5 değişik CO2 konsantrasyonunda ve iki değişik H2/CO2 oranı için çeşitli boşluk zamanlarında ilk hız bölgesinde elde edilmiştir. Kinetik deneylere dayanan 508 K'deki model ve parametre belirlenmesi çalışmaları göstermiştir ki test edilen 9 değişik model arasında en uygunu hidrojenin ayrışarak adsorplandığı yüzey karbür mekanizmasıdır. Bu çalışmanın sonuçlan göstermiştir ki CO2 hidrojenasyonunun ürün dağılımı CO'dan farklı olup, kinetik ve mekanizmaları ise benzerdir. IfiC VÜKSftKGĞF İTTİM KUMJMI
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT COMPARISON OF C02 AND CO HYDROGENATION BY COPRECIPITATED Co/Al203 CATALYSTS The main purpose of this thesis was the comparison of CO2 and CO hydrogenation over the coprecipitated 36 wt % C0/AI2O3 catalyst. CO2 hydrogenation was studied under a considerably wide range of reaction conditions to clarify the effects of reaction variables on the yield and distribution of products. Experiments were also conducted to determine the kinetics and mechanism of the reaction. The results were compared with those previously obtained for CO hydrogenation on the same catalyst. The product distribution and kinetics of CO2 hydrogenation over coprecipitated 36 wt % C0/AI2O3 was studied in a fixed bed microreactor at atmospheric pressure in the 473-543 K temperature range. Intrinsic kinetic data were obtained in the initial rate region using five different CO2 concentrations and two different H2/CO2 ratios at several space times each. Model discrimination and parameter estimation studies based on kinetic experiments conducted at 508 K indicate that the surface carbide mechanism with dissociative adsorption of hydrogen as the rate controlling step gives the most plausible kinetic model among the nine different models tested. The results of this study show that, the product distribution of CO2 hydrogenation differs from that of CO hydrogenation, the kinetics and mechanism are similar.