A Model to investigate probability and mathematics achievement in terms of cognitive, metacognitive and affective variables
Olasılık ve matematik başarısını bilişsel, bilişüstü ve duyuşsal değişkenlerle açıklayıcı bir model çalışması
  1. Tez No: 95378
  2. Yazar: MİNE DEMİR-GÜLŞEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE ERKTİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET OLASILIK VE MATEMATİK BAŞARISINI BİLİŞSEL, BİLİŞÜSTÜ VE DUYUŞSAL DEĞİŞKENLERLE AÇIKLAYICI BİR MODEL ÇALIŞMASI Bu çalışmada birinci amaç olarak ilköğretim sekizinci, lise onuncu ve üniversite üçüncü sınıf öğrencilerinin bilişsel, bilişüstü ve duyuşsal özelliklerinin onların Matematik ve Olasılık konusundaki basanlarına etkisi incelenmiştir. Bu etkinin araştırılması için bir model çalışması yapılmıştır. Varsayılan model Yapısal Denklem Modellemesi (Structural Equation Modeling) yöntemi ile test edilmiş ve veri analizi LISREL adlı yazılım ile yapılmıştır. Yapılan model çalışması göstermiştir ki matematik başarısının açıklanmasında bilişüstü beceriler ve duyuşsal özelliklerden sadece motivasyon anlamlı ölçüde rol oynamıştır. Ancak olasılık başarısının açıklanmasında duyuşsal özelliklerin anlamlı ölçüde bir etkiye sahip olmayıp bilişsel ve bilişüstü becerilerin anlamlı şekilde etkili olduğu bulunmuştur. Model çalışmasına ek olarak ilköğretim sekizinci, lise onuncu ve üniversite üçüncü sınıf öğrencilerinin bilişsel, bilişüstü ve duyuşsal özellikleri bakımından farklar olup olmadığı araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar onuncu sımf öğrencileri ile üniversite öğrencileri arasında yukarıda bahsedilen özellikler bakımından, özyetki hariç, bir fark olmadığını göstermektedir. Buna karşılık sekizinci sınıfların bilişüstü becerileri dışında tüm değişkenlerde onuncu sımf ve üniversite öğrencilerinden farklı oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT A MODEL TO INVESTIGATE PROBABILITY AND MATHEMATICS ACHIEVEMENT IN TERMS OF COGNITIVE, METACOGNITIVE AND AFFECTIVE VARIABLES In this research study, a model was developed in order to see the effects cognitive, metacognitive and affective characteristics of students on their mathematics achievement in general and probability achievement in particular. The model was tested according to the Structural Equation Modeling and for data analysis computer software LISREL was used. The model testing showed that in predicting math achievement metacognitive skills and as an affective variable only motivation were significant variables whereas in predicting probability achievement not the affective variables but the cognitive and metacognitive variables were found as significant. As a second aim the differences between 8th grade, 10th grade and university students' cognitive, metacognitive, and affective characteristics were explored. The findings indicated that there were no differences between high school and university students in terms of these characteristics, except self-efficacy. However, middle school students were different from high school and university students in all of these characteristics, except metacognition.