Kızılçam (pinus brutia ten.) odununun yapısal alanda çapraz tabakalanmış kereste üretiminde değerlendirilmesi
The utilization of red pine (pinus brutia ten.) wood in the manufacturing of cross-laminated timber in structural areas
  1. Tez No: 953782
  2. Yazar: METE YAMALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT ÇAVUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokompozit Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokompozit Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de yaygın olarak yetişen Kızılçam (Pinus brutia Ten.) türü kullanılarak, farklı katman yerleşim düzenlerine sahip çapraz lamine ahşap (CLT) panellerin (CCB ve LB tipleri) fiziksel ve mekanik performansları deneysel yöntemlerle değerlendirilmiştir. İncelenen başlıca parametreler; nem oranı, yoğunluk, Janka sertliği, eğilme direnci (MOR), elastikiyet modülü (MOE), vida tutma kapasitesi, blok kayma dayanımı, liflere dik çekme direnci ve liflere paralel basınç altındaki deformasyon davranışlarıdır. Sonuçlar, her iki panel tipinin de CLT üretiminde aranan teknik standartları sağladığını göstermiştir. Lif yönelimi ve katman dizilimlerinin özellikle mekanik performans üzerinde belirleyici rol oynadığı tespit edilmiştir. LB tipi paneller, özellikle eğilme direnci, vida tutma kapasitesi ve liflere dik çekme dayanımı açısından CCB'ye kıyasla daha üstün değerler sunmuştur. Buna karşın, bazı parametrelerde CCB panellerin avantaj sağladığı gözlemlenmiştir. Elde edilen bulgular, kızılçamın yerli ve sürdürülebilir bir kaynak olarak CLT üretiminde kullanım potansiyelini ortaya koymakta; lif yönelimi, yapıştırıcı tipi ve üretim koşullarının nihai malzeme performansı üzerindeki etkisine dikkat çekmektedir. Sonuç olarak, CLT üretiminde kullanılan tür ve üretim parametrelerinin optimize edilmesine, yerli ağaç türlerinin sanayiye entegrasyonuna ve yapısal performansın artırılmasına yönelik öneriler sunulmuştur. Bu çalışma, Türkiye'de CLT kullanımının yaygınlaştırılmasına ve yerli kaynakların değerlendirilmesine katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the physical and mechanical performance of cross-laminated timber (CLT) panels produced from Turkish Red Pine (Pinus brutia Ten.), focusing on two different layer configurations: CCB and LB types. The main parameters examined include moisture content, density, Janka hardness, modulus of rupture (MOR), modulus of elasticity (MOE), screw withdrawal resistance, block shear strength, tensile strength perpendicular to the grain, and deformation behavior under compressive stress parallel to the grain. The experimental results indicate that both panel types meet the general requirements for CLT production in terms of moisture balance, dimensional stability, and mechanical integrity. Notably, the orientation of wood fibers and layer placement significantly influenced the structural behavior of the panels. LB-type panels demonstrated superior performance in bending strength, screw withdrawal capacity, and tensile strength perpendicular to the grain compared to CCB-type panels, while CCB samples outperformed in certain shear-related parameters. These findings highlight the suitability of Turkish Red Pine as a sustainable local species for CLT applications and emphasize the critical importance of production parameters such as fiber orientation, adhesive type, and pressing conditions. The study concludes with specific recommendations for optimizing material selection, adhesive application, and mechanical performance enhancement in CLT manufacturing. By addressing these factors, the integration of native softwood species into industrial-scale CLT production can be supported, thereby promoting sustainable construction practices and contributing to the broader utilization of locally sourced materials in Turkey's building industry.