Domates seracılık atıklarının kaba yem kaynağı silaj olarak yem değerinin tespiti
Determination of feed value of tomato greenhouse wastes as roughage source silage
  1. Tez No: 953783
  2. Yazar: ÖZGE DURMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN RÜŞTÜ KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Mevcut çalışma, sebze olarak tüketilen domates hasat atıklarının (gövde, dal ve yapraklar) silaj olarak değerlendirilmesini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Adana ilinin Karaisalı ilçesine bağlı Bekirli Köyü'nde serada domates üretimi yapan bir işletmeden hasat sonrası alınan domates yeşil aksamı çalışmanın materyalini oluşturmuştur. Çalışmada kontrol (pozitif) grubu (15.920 kg kıyılmış domates hasat artığı ve 80g su), %2 melas (15.600 g hasat artığı, 320g melas, 80 g su), %2 arpa (15.600 g hasat artığı, 320 g melas, 80 g su), % 1melas + % 1 arpa (15.600 g hasat artığı, 160 g melas, 160 g arpa, 80 g su ) olmak üzere her muamele grubunda dört tekerrürün olduğu toplamda dört farklı muamele grubu oluşturulmuştur. Domates hasat atıkları 2-3 cm uzunluğunda kıyılarak silolanmaya uygun hale getirilmiştir. Kıyılan yeşil aksam iki litre kapasiteli vakum kapaklı özel sert plastik saklama kapları içerisine vakumlanmış naylon torbalarda hava almayacak şekilde sıkıştırılıp kapakları kapatılmıştır. Kaplar rutubetsiz, doğrudan güneş ışığına maruz kalmayan bir depoda 48 günlük fermantasyon süresinden sonra açılmış ve silaj örneklerinde fiziksel özellikler (renk, koku ve strüktür), kuru madde, ham protein, ham yağ, ham selüloz, ADF, NDF, ADL, pH değeri ve Fleig puanı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study was conducted to investigate the evaluation of tomato harvest residues (stems, twigs and leaves) consumed as vegetables in the form of silage. The material of the study was green tomato parts after harvesting in a greenhouse in Bekirli Village of Karaisalı district in Adana province. In the study, a total of four different treatment groups were formed with four replicates in each treatment group: Control (positive) group (15.920 g chopped tomato harvest residue and 80 g water), 2% molasses (15.600 g harvest residue, 320 g molasses, 80 g water), 2% barley (15.600 g harvest residue, 320 g molasses, 80 g water), 1% molasses + 1% barley (15.600 g harvest residue, 160 g molasses, 160 g barley, 80 g water). Tomato harvest residues were cut into 2-3 cm pieces to be suited for silage. The chopped greens were packed airtight in special hard plastic containers with a capacity of two liters in vacuumed nylon bags and the lids were sealed. The containers were opened after a 48-day fermentation period in a storage (dry-dark) room that was not exposed to moisture or direct sunlight. The physical properties (color, odor and texture), dry matter, crude protein, crude oil, crude fiber, ADF, NDF, ADL, pH and Fleig score of the silage samples were evaluated.