Frequency analysis of speaker identification performance
Konuşmacı tanıma başarımının sıklık analizi
- Tez No: 95394
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT M. ARSLAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 2000
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 39
Özet
ÖZET KONUŞMACI TANIMA BAŞARIMININ SIKLIK ANALİZİ Konuşmacı tanıma uygulamalarının ilgi çekiciliği telefon ve Internet üzerinden verilen, diyalog içeren hizmetlere olan gereksinimin artışına paralel olarak artmaktadır. Sözkonusu hizmetlere yüksek güvenlik gereksinimi olan telefon ve Internet bankacığını örnek verebiliriz. Bu çalışmada konuşmacı tanıma sürecinde kullanılan konuşmacı öznitelik yöneylerinin içerdikleri sıklık bantlarının tanıma başanmma etkileri geliştirilen nesnel yöntemler ve dinleyici testleri ile ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Nesnel test sonuçlarına göre, konuşmacıların aynştınlmasında 0-1000 Hz ve 3000-4500 Hz sıklık bantlarının diğer sıklık bantlarından daha etkin oldukları bulunmuştur. Bununla birlikte, dinleyici test sonuçlan ise insanlar tarafından konuşmacıların aynştınlmasında 4000-6000 Hz frekans bandının önemini ortaya koymaktadır. Yapılan çalışmalann sonucunda incelenen her bir sıklık bantının ayn ayn başanma etkileri belirlenip, bu verilerin doğrultusunda konuşmacı tanıma sistemlerinde kullanılmak üzere yeni bir süzgeç öbeği önerilmiştir. Söz konusu süzgeç öbeğinin uygulamalar sonucunda konuşmacı tanıma sistemlerinde kullanılagelen mel-skalası süzgeç öbeğinden daha iyi bir başanm gösterdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT FREQUENCY ANALYSIS OF SPEAKER IDENTIFICATION PERFORMANCE Speaker identification applications become more and more popular, because of the increasing demand of interactive services over the telephone and the Internet, such as telephone and Internet banking which require high levels of security. In this thesis, speaker identification performance dependency on the choice of frequency bands is investigated for both objective and subjective tests. According to objective test results, it has been shown that 0-1000 Hz and 3000-4500 Hz frequency bands are more significant in speaker discrimination when compared to other frequencies. However, observed listener responses in subjective tests indicate the importance of 4000-6000 Hz frequency band for speaker decisions of humans. Affect of each analyzed frequency band on speaker identification performance is determined, and a new filter bank design for speaker identification systems is proposed. In the experimental study, it has been depicted that, this filter bank gives better identification performance than commonly used mel-scale filter bank.