Design of a four-terminal floating nullor to be used in configurable analog
Konfigüre edilebilir analog bloklarda kullanılmak üzere bir dört terminalli nullor tasarımı
  1. Tez No: 95393
  2. Yazar: AYBARS ÖNEL
  3. Danışmanlar: PROF. AVNİ MORGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET KONFİGÜRE EDİLEBİLİR ANALOG YAPITAŞLARINDA KULLANILMAK ÜZERE DÖRT TERMİNALLİ NULLOR TASARIMI Çeşitli tipteki Alan Programlanabilir Analog Diziler (FPAA'lar) incelendi. Bir FPAA'nın en önemli kısmının onun çekirdeğini oluşturan Konfigüre Edilebilir Analog Yapıtaşı (CAB) olduğu aşikardır. Analog fonksiyonları yerine getiren devrelerde akım kipinde çalışan devrelerin, özellikle de Dört Terminalli Nullor'ın (FTFN), kullanımına giderek artan bir ilgi olmasına rağmen, FTFN' in kendisine dair sadece birkaç tasarım mevcuttur. FTFN, uygulamaya bağlı olarak tasarlanmalıdır. Bu nedenle bu tezde, bir CMOS FTFN devresi tasarlanmış ve sunulmuştur. Tüm bir sistem içerisinde kullanılan çeşitli analog fonksiyonlar mevcuttur. Bunlardan bazıları filtreleme, sinusoidal, üçgen ve kare dalga osilatörleri, entegrasyon- türev alma, analogtan sayısala ve/veya sayısaldan analoga çevirme vb.'dir. Bu tezde, bu fonksiyonlardan bazıları, tasarlanmış bulunan FTFN'ler kullanılarak incelenmiştir..*fım ?
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT DESIGN OF A FOUR-TERMINAL FLOATING NULLOR TO BE USED IN CONFIGURABLE ANALOG BLOCKS Types of various Field-Programmable Analog Arrays (FPAAs) have been examined. It is obvious that the most important part of an FPAA is the Configurable Analog Block (CAB) which forms the basis of an FPAA Although there is a growing interest to the design of analog functions with current- mode circuits, especially with Four-Terminal Floating Nullor (FTFNs), there are very few designs for the FTFN itself. FTFNs have to be designed depending on the application. For this reason, a CMOS FTFN have been designed and proposed in this thesis. There are several analog functions used in an overall system such as filtering, sinusoidal, triangle, or square wave oscillators, integrating-differentiating, analog to digital and/or digital to analog converters etc. In this thesis, most of these analog functions have been examined.