Osmanlı'dan Cumhuriyet'e bir mebusun portresi: Amasya-Samsun vekili doktor Asım (Sirel) ve faaliyetleri (1876-1943)
Portrait of a deputy from the Ottoman empire to the Republic: Amasya-Samsun deputy doctor Asım (Sirel) and his activities (1876-1943)
  1. Tez No: 953958
  2. Yazar: NECMETTİN GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Tarih, Biography, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Samsun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bu tez, Geç Osmanlı'dan Erken Cumhuriyet dönemine uzanan süreçte Amasya ve Samsun bölgelerinde siyasi, toplumsal ve ekonomik alanlarda etkin bir figür olan Dr. Asım (Sirel) Bey'in faaliyetlerini ele almaktadır. Samsun-Amasya bölgesinin nüfuzlu aileleri arasında yer alan Seyyidahmedzâdelerin (Sireller) bölgedeki en önemli gücü değirmencilikle başlamış ve Teşvikiye Un Fabrikası gibi modern bir sanayi tesisi ile daha da güçlenmiştir. Bununla birlikte, Dr. Asım Bey bölgedeki iktisadi gücünü altyapı projelerine yayarak bölgesel kalkınmaya katkı sağlamıştır. Diğer taraftan, Sirel ailesinin sanat, edebiyat ve kamu hizmeti alanlarındaki çalışmaları da dikkat çekicidir. Bu çalışmada Sirel ailesinin kuşaklar arası birikimiyle şekillenen çok boyutlu bölgesel etkisi de analiz edilmeye açlışılmıştır. Bu bağlamda çalışma, Dr. Asım Bey'in şahsında, bir ailenin toplumsal, siyasal ve ekonomik yapılarla kurduğu ilişkiler üzerinden bölgesel tarih yazımına katkı sunmayı amaçlamaktadır. Bu tez çalışmasında Meclis-i Mebusan ve TBMM'de milletvekilliği yapmış olan Dr. Asım Bey'in faaliyetleri ve bölgesel kalkınmaya yönelik katkıları arşiv belgeleri, meclis zabıtları, süreli yayınlar ve ikincil literatür ışığında incelenmiştir. Çalışma giriş ve beş bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde konuyla ilgili mevcut literatür değerlendirilmiş ve çalışma ve bölümleri hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölüm Doktor Asım Bey'in ailesi, hayatı ve iş yaşamı ile ilgili bulguları ele almaktadır. İkinci bölüm Dr. Asım Bey'in V. Dönem Meclis-i Mebusan Amasya vekili olarak başlayan mebusluk faaliyetlerini incelemektedir. Üçüncü bölümde Dr. Asım Bey'in Milli Mücadele dönemindeki faaliyetleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Dördüncü bölüm, I. Dönem TBMM'de yine Amasya mebusu olan Dr. Asım Bey'in faaliyetlerini ve beşinci ve son bölüm ise Dr. Asım Bey'in bu kez Samsun mebusu olarak III, IV ve V. dönem mebusluk çalışmalarını ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
The present thesis focuses on the activities of Dr Asım (Sirel) Bey, an influential figure in the political, social and economic spheres of the Amasya and Samsun regions from the Late Ottoman to the Early Republican Period. The Seyyidahmedzâdes (Sirels), who were among the influential families of the region, commenced with milling and was subsequently reinforced by the Teşvikiye Flour Factory, a modern industrial enterprise. Furthermore, Dr. Asım Bey contributed to regional development by extending his economic power to infrastructure projects in the region. Meanwhile, the Sirel family's contributions in the domains of art, literature and public service are also noteworthy. In this study, the multidimensional regional impact of the Sirel family, shaped by the intergenerational accumulation, is also analysed. In this context, the study aims to contribute to regional historiography through the analysis of the relationship between a family and social, political and economic structures, as exemplified by Dr Asım Bey. In this thesis, the activities and contributions to regional development of Dr Asım Bey, who served as a deputy in the Majlis-i Mebusan and TBMM, are examined in the light of archival documents, parliamentary minutes, periodicals and secondary literature. The study is comprised of an introduction and five chapters. In the introduction, the extant literature on the subject is evaluated, and information about the study and its chapters is provided. The initial chapter of the thesis provides an overview of the research findings concerning Dr Asım Bey's familial background, personal life, and professional career. Second chapter examines Dr Asım Bey's activities as the deputy of Amasya in the V. Period Majlis-i Mebusan. The fourth and fifth chapters deal with Dr Asım Bey's activities as a deputy of Amasya and Samsun in the Turkish Grand National Assembly.