Kırılgan narsisizm ve reddedilme duyarlılığının psikolojik belirtilerle ilişkisinde otantikliğin aracı rolü: Ruh sağlığı ve hastalıkları hastanesinde bir inceleme
The mediating role of authenticity in the relationship of vulnerable narcissism and rejection sensitivity with psychological symptoms: A study in a mental health and disorders hospital
- Tez No: 954083
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUKİYE KÖROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmanın amacı bireylerin kırılgan narsisizm ve reddedilme duyarlılığı düzeylerinin psikolojik belirtilerle olan ilişkisini incelemektir. Bunun yanı sıra kırılgan narsisizm ve reddedilme duyarlılığının psikolojik belirtiler üzerindeki etkilerinde otantikliğin aracı rolünü belirlemek amaçlanmaktadır. Araştırmanın örneklemini, ruh sağlığı birimlerine başvuran 18 yaş ve üzeri bireylerden oluşan toplam 251 katılımcı (170 kadın, 81 erkek) oluşturmuştur. Bu katılımcıların 136'sı psikiyatrik tanı almış, 115'i ise tanı almamıştır. Demografik Bilgi Formu, Kırılgan Narsisizm Ölçeği, Reddedilme Duyarlılığı Ölçeği, Otantiklik Ölçeği ve Kısa Semptom Envanteri aracılığıyla çevrimiçi ortamda ve elden toplanmıştır. Veri analizi SPSS programı ve Hayes (2018) tarafından geliştirilen PROCESS Makro Model 4 kullanılarak gerçekleştirilmiştir. İlk olarak, değişkenlerin dağılımına ilişkin normallik testleri yapılmış ardından; ortalama, standart sapma, frekans ve yüzdelikler raporlanarak betimleyici istatistikler sunulmuştur. Değişkenler arasındaki ilişkiler Pearson Korelasyon Analizi ile incelenmiş ve kırılgan narsisizm, reddedilme duyarlılığı ve psikolojik belirtiler arasında pozitif yönlü anlamlı ilişkiler bulunurken, otantiklik ile diğer değişkenler arasında negatif yönlü anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Çalışmada yürütülen hiyerarşik regresyon analizinde, kırılgan narsisizm, reddedilme duyarlılığı ve otantikliğin psikolojik belirtileri anlamlı şekilde yordadığı görülmüş, otantikliğin bu modelde negatif yönlü etkisi olduğu belirlenmiştir. Yapılan aracılık analizlerinde ise kırılgan narsisizm ve reddedilme duyarlılığının psikolojik belirtilerle olan ilişkilerinde otantikliğin kısmi aracı rol üstlendiği görülmüştür. Araştırmadan elde edilen sonuçlar, literatür bulguları ışığında tartışılmış ve gelecekteki çalışmalara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between individuals' levels of fragile narcissism and rejection sensitivity and their psychological symptoms. In addition, it aims to identify the mediating role of authenticity in the effects of fragile narcissism and rejection sensitivity on psychological symptoms The sample of the study consisted of a total of 251 participants (170 women, 81 men), all aged 18 and above, who applied to mental health services. Among them, 136 participants had received a psychiatric diagnosis, while 115 had not. Data were collected online and in person through a Demographic Information Form, the Fragile Narcissism Scale, the Rejection Sensitivity Scale, the Authenticity Scale, and the Brief Symptom Inventory. Data analysis was conducted using the SPSS program and Hayes' (2018) PROCESS Macro Model 4. First, normality tests for the distribution of variables were conducted, followed by descriptive statistics such as mean, standard deviation, frequency, and percentages. The relationships between variables were examined using Pearson Correlation Analysis, and positive significant relationships were found between fragile narcissism, rejection sensitivity, and psychological symptoms, while negative significant relationships were detected between authenticity and the other variables. Hierarchical regression analysis revealed that fragile narcissism, rejection sensitivity, and authenticity significantly predicted psychological symptoms, with authenticity showing a negative effect in this model. Mediation analyses indicated that authenticity played a partial mediating role in the relationships between fragile narcissism, rejection sensitivity, and psychological symptoms. The results obtained from the study were discussed in light of the literature, and suggestions for future research were provided.