Lise öğrencilerinin sınav kaygısı ve sigara içme davranışı arasındaki ilişkinin incelenmesi
The examination of the relationship between exam anxiety and smoking behavior among high school students
- Tez No: 954148
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, üniversite sınavına hazırlanan 11. ve 12. Sınıf lise öğrencilerinin yaşadığı sınav kaygısı ile sigara kullanma alışkanlığı edinmeleri arasındaki ilişkiyi araştırmak amaçlanmıştır. Araştırmaya 222 kadın ve 114 erkek olmak üzere 336 lise öğrencisi katılmıştır. Katılımcıların demografik bilgilerini edinmek için 8 sorudan oluşan Katılımcı Bilgi Anketi kullanılmıştır. Katılımcıların sigara kullanma düzeylerini öğrenmek adına Fagerström Nikotin Bağımlılık Ölçeği, yaşanan sınav kaygısı düzeylerini anlamak amacıyla Sınav Kaygısı Ölçeği kullanılmıştır. Veri analizi sürecinde SPSS 25.0 analiz programı kullanılmıştır. Araştırmanın veri analizi için, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü ANOVA, Pearson korelasyon testi ve doğrusal regresyon analizinden yararlanılmıştır. Katılımcıların nikotin bağımlılık düzeyinin hafif olduğu, sınav kaygısı düzeylerinin yüksek olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların sınav kaygısı boyutlarına bakıldığında, başkalarının görüşüne yönelik algılarının yüksek olduğu, kendi görüşlerine yönelik algılarının orta seviyede olduğu bulunmuştur. Gelecek ile ilgili endişe düzeylerinin ortalamanın üzerinde, sınava hazırlanmak ile ilgili kaygı düzeylerinin orta düzeyde olduğu ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda katılımcıların sınav kaygısı ile ilişkili zihinsel ve bedensel tepkilerinin ortalama düzeyde olduğu gözlenmiştir. Regresyon modelinin bulguları incelendiğinde sınav kaygısının nikotin bağımlılık düzeyinin istatistiksel anlamlı ve pozitif yönlü yordayıcısı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between exam anxiety and smoking habits among 11th and 12th grade high school students preparing for the university entrance exam. A total of 336 high school students participated in the study, including 222 females and 114 males. To gather demographic information, a Participant Information Questionnaire consisting of 8 questions was used. The Fagerström Nicotine Dependence Scale was employed to assess participants'smoking levels, and the Test Anxiety Inventory was used to measure their levels of exam anxiety. For Data analysis, SPSS 25.0 statistical program was used. The independent samples t-test, one-way ANOVA, Pearson correlation test, and linear regression analysis were used for data analysis. The results revealed that participants had a mild level of nicotine dependence and high levels of exam anxiety. When examining the dimensions of exam anxiety, it was found that participants had high levels of concern regarding others'opinions and moderate levels regarding their own self perceptions. Their future related anxiety levels were above average, while their anxiety related to exam preparation was found to be moderate. Additionally, participants exhibited moderate levels of mental and physical reactions associated with exam anxiety. The findings of the regression model indicated that exam anxiety was a statistically significant and positive predictor of nicotine dependence.